Zadbaj o zęby swojej pociechy

Dzieci często traktują mycie zębów jako zło konieczne. Szczególnie te młodsze, które jeszcze nie rozumieją jak bardzo jest to ważne. Dzieciom często nie odpowiada smak pasty do zębów, odczuwają ból podczas szczotkowania itd. Jak dbać o higienę jamy ustnej dzieci?

Przede wszystkim nie wolno zapominać o myciu zębów dwa razy dziennie. Koniecznie trzeba używać pasty z odpowiednią zawartością fluoru. Dzięki temu usunięta zostanie warstwa, która może doprowadzić do próchnicy. Warto jednak wybrać pastę odpowiednią do wieku dziecka i taką, której smak nie będzie nieprzyjemny. Nie można także kupić zbyt dużej i twardej szczotki, ponieważ przez to możemy skaleczyć dziąsła naszego dziecka i skutecznie zniechęcić je do higieny jamy ustnej.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o tym, aby wybierać się z dzieckiem na regularne kontrole u specjalisty (dentysta-stomatolog.com / Białystok). Dzięki temu nie tylko wszelkie problemy zostaną szybko zauważone, ale i dziecko oswoi się z wizytami u stomatologa i jest duża szansa, że w przyszłości nie będzie się go bało i unikało. Musimy także dbać o właściwą dietę dziecka. Nie jest słuszne częste karmienie dzieci chipsami i innymi tego typu przekąskami. Zaszkodzić mogą także duże ilości słodyczy, różnego rodzaju napojów itd. Poza tym, przekąski lepiej zjeść od razu po większym posiłku, a nie osobno. Warto wiedzieć, że nici dentystyczne powinny być także stosowane przez dzieci. Dzięki temu usunięte zostaną resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii i próchnicy. Już czteroletnim dzieciom powinniśmy czyścić zęby nicią, a po kilku latach powinny nauczyć się tego same.

O czym jeszcze warto wiedzieć i pamiętać? Przede wszystkim trzeba pomyśleć o zdecydowaniu się na lakowanie zębów. Chroni to przed próchnicą i odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Dentysta nakłada warstwę specjalnego lakieru na tylne stałe zęby, które są szczególnie narażone na ubytki. Największą zaletą jest to, że lakowanie jest zupełnie bezbolesne. Nie można także zapomnieć o tym, że warto leczyć zęby mleczne. Nie można bagatelizować próchnicy takich zębów, a ich wyrwanie nie załatwia problemu.

Okazuje się, że o zęby dzieci należy dbać podobnie jak o zęby osoby dorosłej. Warto znaleźć jakiegoś przyjaznego dentystę, którego nie będzie się bało nasze dziecko. Można wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: stomatolog Białystok albo dentysta Białystok i znaleźć jakiegoś lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *