Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Jak dbać o wzrok przed komputerem – praktyczne ćwiczenia

Jak dbać o wzrok przed komputerem – praktyczne ćwiczenia

Praca cały dzień przed monitorem jest męcząca nie tylko dla naszych oczu. Całe nasze ciało pozostaje przez ten czas w nienaturalnej, spiętej pozycji. Dlatego warto jest w każdej godzinie spędzonej w pracy, przeznaczyć chociaż pięć minut na krótką przerwę. Nie chodzi w niej tylko o odpoczynek dla zmęczonych oczu, ale i dla umysłu. Po pewnym czasie zauważymy, że pracujemy przyjemniej, szybciej, przez co jesteśmy bardziej wydajni i produktywni.

Sfera odpoczynku

W wielu korporacjach znajdziemy specjalne pokoje przygotowane tylko do odpoczynku lub chwili rozrywki. Możemy w nich się zrelaksować i wyciszyć lub rozruszać po długim czasie siedzenia i pograć przykładowo w lotki, integrując się ze współpracownikami. Mniejsze biura nie zawsze posiadają tak wydzielone strefy, ale możemy za to skorzystać z tarasu czy balkonu.

Praktyczne ćwiczenia na poprawę wzroku

Jednym z wielu trików, pomagającym w przypadku suchości oczu jest mruganie. Według badań, podczas patrzenia w monitor, mrugamy o wiele rzadziej, przez co nasze oczy nie są odpowiednio nawilżane.

Ćwiczenie 1

Przesuwaj wzrokiem w dół, potem w górę, następnie w lewo i na koniec w prawo. Pamiętaj, aby nie ruszać przy tym głową, tylko żeby poruszały się same oczy. Gdy już opanujemy te ruchy, możemy spróbować wykonać znak nieskończoności (horyzontalna ósemka), również nie ruszając głową.

Ćwiczenie 2

Podczas pracy przy monitorze napinamy również mięśnie gałki ocznej. Co jakiś czas powinniśmy je rozluźnić. W jaki sposób? Zasłonić oczy szczelnie dłońmi i patrzyć w ciemność, dopóki nie zobaczymy „błysków w oku”.

Ćwiczenie 3

Po około 20/30 minutach pracy przy komputerze, oderwij wzrok od monitora i spójrz na chwilę w dal.

Ćwiczenie 4

Możesz także patrzyć raz na coś znajdującego się blisko, a potem na coś oddalonego (np. ołówek, który będziesz przybliżać i oddalać).

Dieta na dobry wzrok

Jak w każdym przypadku, także i w kwestii zdrowia oczu, powinniśmy się trzymać zdania: „jesteś tym, co jesz”. Żywienie ma znaczenie, a niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę na co dzień. Żyjemy szybko i w ciągłym stresie, nie zawsze mamy czas na zdrową dietę. Cierpią na tym m.in. nasze oczy.

Pragnąć polepszyć jakość naszego wzroku, powinniśmy sięgnąć po karoten, który znajdziemy w marchwi. Oprócz tego warto też spożywać cytrusy. Są one bogate we flawonoidy, które posiadają właściwości przeciwzapalne oraz witaminy A, C, E. Jedna pomarańcza dziennie może nas uchronić przed utratą wzroku w podeszłym wieku i zachorowaniem na zwyrodnienie plamki żółtej.

Oprócz tego powinniśmy spożywać produkty zawierające cynk, kwasy omega-3, luteinę. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na zaćmę. Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu!

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.