Fakoemulsyfikacja: na czym polega najpowszechniejszy zabieg usuwania zaćmy?
Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób wzroku, rozwijająca się na skutek stopniowego mętnienia soczewki w oku. Może ona doprowadzić nawet do utraty wzroku, na szczęście w pełni odwracalnej. Wystarczy do tego mało inwazyjna i bezpieczna operacja zaćmy – najczęściej stosowaną metodą jest fakoemulsyfikacja.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest zaćma i jakie są jej objawy,
- jak się ją diagnozuje,
- czy operacja to jedyny sposób na zaćmę,
- na czym polega operacyjne leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji,
- jak wygląda postępowanie po operacji zaćmy.
Zaćma to choroba, która polega na stopniowym mętnieniu znajdującej się w oku soczewki, przez co przepuszcza ona coraz mniej światła, a to negatywnie wpływa na jakość widzenia.
Przyczyn mętnienia soczewki w oku może być wiele. Bardzo często jest to efekt zachodzących w organizmie procesów starzenia – zaćma to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób wzroku wśród osób w średnim wieku i starszych. Może być ona wywołana przez urazy mechaniczne okolic oka, bywa także skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków (np. kortykosteroidów), powikłaniem innych chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy) lub wzroku (np. krótkowzroczności).
Zaćma – objawy
Głównym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia – początkowo może być ono właściwie niezauważalne i utrudniać wykonywane codziennych czynności (np. czytanie), co zwykle składa się na karb starzenia się organizmu. Z biegiem czasu dolegliwości pogłębiają się, a soczewka, ulegając coraz większemu mętnieniu, całkowicie traci zdolność przepuszczania światła, a pacjent zupełnie traci wzrok.
Warto pamiętać, że we wczesnym okresie rozwoju objawy zaćmy zależą od jej typu – przy zaćmie podtorebkowej tylnej pogorszenie widzenia jest większe przy patrzeniu w dal, z kolei przy mętnieniu tylnej torebki soczewki upośledzenie ostrości widzenia jest większe przy patrzeniu z bliska.
Zaćma na NFZ? Najpierw okulista!
Diagnostyką i leczeniem zaćmy zajmuje się lekarz okulista. Do rozpoznania choroby niezbędny jest zarówno szczegółowy wywiad z pacjentem, jak i badania okulistyczne – wziernikowanie dna oka, badanie w lampie szczelinowej, czasem również badanie ultrasonograficzne w projekcji B.
Leczenie zaćmy – operacja jedyną metodą
Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja – co prawda istnieją różnego rodzaju krople do oczu, które mają spowalniać mętnienie soczewki w oku, ale nie eliminują one całkowicie tego procesu, a jedynie go hamują. Głównym wskazaniem do operacji zaćmy jest jej takie zaawansowanie, które obniża jakość widzenia w stopniu utrudniającym wykonywanie pracy zawodowej czy obowiązków domowych. Co ważne, wbrew stereotypom zaćma nie musi być dojrzała, by można ją było operować – w ten sposób można leczyć nawet zaćmę początkową i niedojrzałą.
Fakoemulsyfikacja – nowoczesna metoda operacji zaćmy
Obecnie wykonuje się zarówno operacje zaćmy na NFZ, jak i zabiegi komercyjne – są one bezpieczne, mało inwazyjne oraz skuteczne. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest fakoemulsyfikacja – wykonywana w znieczuleniu miejscowym (krople znieczulające), w ramach chirurgii jednego dnia (jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu).
Na czym polega fakoemulsyfikacja? Otóż po znieczuleniu oka lekarz wykonuje w oku niewielkie (1,5-3 mm) nacięcie, przez które wprowadzana jest emitująca ultradźwięki końcówka. Ultradźwięki rozbijają zmętniałą soczewkę naturalną, a lekarz kolejnym urządzeniem odsysa jej pozostałości z oka. Następnie w miejsce usuniętej soczewki naturalnej umieszcza się soczewkę sztuczną o określonych parametrach – te najnowocześniejsze posiadają m.in. wbudowany filtr UV i mogą korygować astygmatyzm czy tzw. starczowzroczność.
Co po operacji zaćmy?
Pacjent po zabiegu fakoemulsyfikacji może opuścić klinikę lub szpital jeszcze tego samego dnia. Okulista przepisuje krople do oczu, które należy stosować zgodnie z zaleceniami. Odczuwalny może być lekki dyskomfort w operowanym oku (swędzenie, nadwrażliwość na światło), ale dolegliwości szybko mijają. W pierwszych dniach po operacji zaćmy warto jak najwięcej odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego i tarcia oczu. W nocy można zakładać na oko specjalną opaskę, tak aby uniknąć przypadkowego urazu.
Artykuł partnera
Warto zobaczyć
Jak wygląda praca dermatologa?
Pole dance - lifestyle dla nowoczesnych i...