Magazyn dla Kobiet

Dbam o zęby Zadbaj o zęby swojej pociechy

Zadbaj o zęby swojej pociechy

Prawie 3/4 dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów! Każde dziecko ma 3-4 zainfekowane zęby! Nic dziwnego - 18% dzieci nie było u stomatologa, a co trzecie z nich myje zęby tylko raz dziennie.

Takie zatrważające wyniki przedstawił Ipsos po przeprowadzonych badaniach w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. I od razu wziął się za poprawę - podczas drugiej edycji programu przebadano 8 600 dzieci z 5 województw.  było to możliwe dzięki mobilnym gabinetom stomatologicznym.

Czy dzieci wiedzą, jak dbać o zęby?

Kilkulatkowie nie zdają sobie sprawy z ważności szczotkowania zębów, czy mycia rąk. Nie pamiętają o tym, są to dla nich nudne czynności. Największy problem jednak leży gdzie indziej - kilkulatkowie nie widzą, jak prawidłowo dbać o zęby! Zagadką jest dla nich też po co trzeba to robić! Prawie połowa nie korzysta i nie potrafi korzystać z dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji zębów. Używają tylko szczotki do zębów.  Nigdy nie miła płynu do higieny jamy ustnej, nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych. A to wina wyłącznie rodziców. To do nich należy obowiązek nauczenia dziecka prawidłowej higieny. Tym bardziej, że badania jasno pokazują, że dbanie o zęby od pierwszego zęba skutecznie chroni przed próchnicą.Dzieci, które regularnie czyszczą zęby mają zdrowsze zęby niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robią.

dziecko u dentysty


Szkolniaki i higiena jamy ustnej

Dziecko w wieku szkolnym powinno regularnie chodzić do dentysty. Tak jak dorosły, tak samo dziecko, powinno dwa razy w roku odbyć przegląd stomatologiczny. Czy to często? Nie, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, iż w zębach mlecznych oraz nowowyrośniętych zębach stałych próchnica rozwija się znacznie szybciej. Zęby dojrzałych osób są na nią bardziej odporne. Ciężko jest też nią zaobserwować u dzieci. Na początku są to białe plamy, a nie brązowe, więc nawet najbardziej przeczulony rodzic może ich nie dojrzeć.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Jest kilka złotych zasad dbania o zęby dziecka, które trzeba bezwzględnie przestrzegać. Po pierwsze: myjemy zęby przynajmniej 2 razy dziennie i płuczemy usta płynem do higieny jamy ustnej. Przestrzenie międzyzębowe warto doczyścić nicią dentystyczną lub specjalną szczoteczką. Szczoteczkę do zębów bezwzględnie trzeba wypłukać po każdym jej użyciu, a co 3 miesiące wymienić na nową.

Nawet jeśli zęby dziecka są zdrowe warto udać się do stomatologa, aby je zalakować. To specjalna warstwa zabezpieczająca zwiększająca ochronę przed próchnicą.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.