Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Jak skutecznie wzmocnić łamliwe i kruche paznokcie?

Jak skutecznie wzmocnić łamliwe i kruche paznokcie?

Co przyczynia się do łamliwości paznokci?

Łamliwe paznokcie to wynik osłabienia struktury płytki – są miękkie i kruche, rozdwajają się lub złuszczają. Choroby paznokci mają wiele różnych przyczyn. Może być to spowodowane częstym poddawaniem ich obciążającym zabiegom kosmetycznym, takim jak: nieodpowiednie zmywanie lakieru, przedłużanie czy nadmierne ścieranie płytki. Na stan naszych paznokci niekorzystnie wpływa także zbyt długie i częste moczenie dłoni, przede wszystkim w trakcie wykonywania obowiązków domowych bez gumowych rękawiczek. Woda prowadzi do zmiękczenia płytki, a w konsekwencji do jej osłabienia i kruchości.

 

Łamliwe paznokcie to również główna oznaka niedoboru witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza witaminy A, B, E, krzemu, cynku, żelaza czy wapniaDo innych przyczyn zalicza się między innymi:

 

  • długotrwały i silny stres,
  • nieprawidłowa pielęgnacja dłoni lub jej brak,
  • silne działanie substancji chemicznych znajdujących się w detergentach,
  • trudne warunki atmosferyczne i zmiana temperatur,
  • schorzenia ogólnoustrojowe.

 

Odpowiednia, pełnowartościowa dieta

W walce z problemem łamliwych paznokci kluczową sprawą jest zbilansowana, pełnowartościowa dieta dostarczająca organizmowi wszystkich najważniejszych witamin
i mikroelementów. Krucha płytka może być spowodowana przede wszystkim niedoborem białka
w naszym jadłospisie

Pamiętaj, aby w codziennym menu pojawiły się produkty będące źródłem tego składnika w pożywieniu. Znajdziemy je głównie w mleku, produktach mlecznych (np. kefir, jogurt naturalny czy twaróg), jajach i chudym mięsie drobiowym. Na stan płytki znaczący wpływ mają wzmacniający wapń oraz krzem odpowiedzialny za optymalne nawilżenie oraz elastyczność naszych paznokci

Sprawdź również : Paznokcie hybrydowe w stylu glamour >>

 

Codzienną dietę warto uzupełnić suplementem diety, np. Merz Spezial Dragees, który w jednym preparacie dostarczy organizmowi odpowiednią dawkę substancji potrzebnych dla utrzymania zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

  • Witamina A oraz żelazo sprawiają, że paznokcie są mocne i wytrzymałe, o równej fakturze.
  • Witaminy z grupy B stymulują wzrost paznokci, zapobiegają ich łamaniu się.
  • Cysteina i metionina (zawarte w białku soi) to substancje składowe niezbędne dla prawidłowej budowy paznokci. Witamina B6 pomaga włączyć te substancje w strukturę paznokcia.
  • Cynk i kwas foliowy wzmacniają paznokcie, zapobiegają ich rozdwajaniu i łamaniu oraz powstawaniu białych plamek. Biotyna pobudza wzrost paznokci i zwiększa ich grubość

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.