Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Prawda czy fałsz? Twarda woda może powodować uszkodzenia włosów i skóry?

Prawda czy fałsz? Twarda woda może powodować uszkodzenia włosów i skóry?

Twarda woda może powodować problemy w Twoim gospodarstwie domowym. Nie tylko pozostawia osad, ale także powoduje awarie sprzętu AGD, problemy z czyszczeniem, a także z wyglądem gorących napojów. A co z nami? Czy twarda woda jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia?

W sieci, w dyskusjach w mediach społecznościowych i w komentarzach na blogach kosmetycznych można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak woda o wysokiej twardości może wpływać na nas.

Im wyższy stopień twardości wody, tym więcej w niej jonów wapnia i magnezu. To sprawia, że woda jest idealna do picia, ale nie dla kondycji skóry i włosów.

Twarda woda - dobra i zła?

Coraz powszechniej uznaje się, że kamień na dnie czajnika nie jest czymś, co należy traktować lekko. Jest to oznaka, że twarda woda wymaga uzdatnienia.

O twardej wodzie pisaliśmy już w artykule: Co to jest twarda woda?

Mimo że woda o wysokim poziomie twardości jest ogólnie uważana za bezpieczną i można ją pić bez problemów, należy pamiętać, że woda nie jest używana tylko do celów spożywczych.

Jest ona niezbędna do ogrzewania domu, mycia naczyń i kąpieli. Są to jednak jedyne przypadki, w których możemy mówić o negatywnym działaniu, dlatego warto się zabezpieczyć.

Większość minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu pochodzi z pożywienia, a nie z wody. Używanie twardej wody może doprowadzić do wielkiego rozczarowania. Czytaj więcej o Kamień, wróg domowych sprzętów oraz Złodziej w Twoim domu! Co robi z nami twarda woda?

Dlaczego twarda woda miałaby być inna? Oto wpływ twardej wody na naszą skórę i włosy.

Sprawdź również: Ranking zmiękczaczy do wody

Problem tkwi w twardej wodzie i skórze

Jeśli robisz wszystko, aby odpowiednio dbać o swoją skórę, zwłaszcza o skórę twarzy, a mimo to zauważasz zaczerwienienia lub inne niepożądane efekty, może to oznaczać, że nie używasz kosmetyków wysokiej jakości. Prawdopodobnie winowajcą jest twarda woda. Te zmiany skórne najbardziej dotkną osoby z cerą tłustą, wrażliwą, naczyniową lub trądzikową.

Regularne spożywanie wody bogatej w wapń, jony magnezu, chlor i inne metale ciężkie może powodować rozszerzenie naczyń włosowatych pod skórą. Powoduje to zaczerwienienie twarzy i uczucie pieczenia w policzkach. Po umyciu twarzy możesz mieć wrażenie, że Twoja skóra jest w gorszej kondycji. Dotyczy to w szczególności osób z cerą naczyniową.

Gruczoły łojowe skóry są podrażnione przez obecność soli magnezu i wapnia w wodzie używanej do mycia twarzy. Skutkiem tego jest przetłuszczanie się skóry. Skóra może sprawiać wrażenie "błyszczącej", pojawiają się też liczne niedoskonałości.

Według dermatologów, twarda woda nie powinna być używana do kąpieli. Badania z lat 70. wykazały, że środki kosmetyczne nie rozpuszczają się dobrze w wodzie o wysokim stopniu twardości. Będą się pienić, działać, a nawet zmywać.

Oznacza to, że żel pod prysznic, mydło czy płyn do mycia twarzy mogą pozostać na skórze mimo wszelkich starań, aby dokładnie ją oczyścić. Nawet niewielka ilość tych składników może zatykać pory, powodując stany zapalne skóry, zaczerwienienia i podrażnienia.

Problemem mogą być również syndety hipoalergiczne, które mogą pozostawać na skórze. Przy ich stosowaniu mogą również pojawić się ogniska trądziku.

Kosmetyki, które mają wysokie napięcie powierzchniowe są również bardziej skuteczne. Może to prowadzić do podrażnień skóry. Według ekspertów im lepiej tym mniej. Duża ilość kosmetyków może być również większym wydatkiem. Należy wziąć to pod uwagę przy ważeniu wszystkich za i przeciw.

Naukowcy informują również, że egzema, alergie i uczulenia częściej występują w aglomeracjach z wodą o wyższej twardości. Skórze trudniej jest utrzymać się w dobrej kondycji.

Sole wapnia i magnezu mogą mieć negatywny wpływ na naturalną warstwę ochronną skóry. Słaba warstwa hydro-lipidowa może bezpośrednio powodować suchość, napięcie i łuszczenie się skóry.

Według niektórych źródeł, twarda woda może powodować uszkodzenia komórek skóry. Przykładem są cynk i magnez, czyli pierwiastki, które zmniejszają aktywność włókien kolagenu i elastyny. Połączenie tego z osłabioną barierą ochronną skóry może skutkować zwiększoną ekspozycją na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV. Zwiększa się również ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych.

mycie rąk

Odżywki nie są dla Ciebie, jeśli masz twardą wodę

Mylisz się sądząc, że problemy skórne spowodowane twardą wodą to jedyna rzecz, która może się przytrafić. Regularne mycie w twardej wodzie może mieć również wpływ na Twoje włosy i skórę głowy.

Twarda woda może powodować plątanie się włosów podczas mycia. Osoby, które stosują dużo produktów do stylizacji i szamponów, mają problemy z myciem włosów. Dokładne spłukanie wszystkich kosmetyków z włosów i skóry głowy może być trudne. Trzeba też stosować więcej i mocniejszych kosmetyków, zanim odczujemy jakiekolwiek efekty.

Skóra może stać się sucha od nadmiernego stosowania szamponów lub kosmetyków. Może to prowadzić do podrażnień, a nawet pieczenia. To z kolei może prowadzić do nadwrażliwości skóry głowy, swędzenia i łuszczenia się. Stan ten może z czasem prowadzić do łupieżu lub innych schorzeń.

Na skórze głowy znajdują się również gruczoły łojowe, które są podrażniane przez sole wapnia i magnezu. Sole wapnia i magnezu powodują również podrażnienie komórek łojowych w skórze głowy, co może prowadzić do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych i przetłuszczania się włosów.

Twarda woda może uszkodzić włosy i skórę głowy. Regularne spłukiwanie wody może sprawić, że włosy staną się suche, matowe, przesuszone i trudne do ułożenia.

Twarda woda może powodować uszkodzenia włosów u osób, które rozjaśniają włosy lub je farbują. Skutki twardej wody są bardziej dotkliwe w przypadku włosów zniszczonych chemicznie. Kolor może szybko wyblaknąć, a włosy nie będą wyglądały tak dobrze, jak przed zabiegiem.

Tworzy się błędne koło, jeśli chodzi o włosy i twardą wodę. Używamy więcej kosmetyków, aby złagodzić suchość włosów i ich złą kondycję. Ich stosowanie i utrzymywanie się na włosach i skórze głowy powoduje kolejne problemy.

Jak sprawdzić, jak twarda jest woda?

Możesz podejrzewać, że masz wysoki poziom twardości wody, jeśli doświadczasz powyższych objawów. Istnieje wiele sposobów, aby się upewnić.

Woda z kranu może być testowana pod kątem twardości poprzez sprawdzenie listy parametrów, które są dostarczane konsumentom. Informacje te można zazwyczaj znaleźć w Internecie.

Jeśli ludzie spożywają wodę we własnym zakresie, najlepiej jest przeprowadzić dokładną analizę wody pod względem fizykochemicznym, jak również mikrobiologicznym. Nie wiadomo, czy wysoki poziom twardości wody jest jedynym problemem. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Czy warto zamówić analizę wody? Co to jest analiza wody?

Jak poprawić stan swojej skóry i włosów?

Jeśli problem tkwi w twardości wody, najlepiej od razu się nim zająć. Centralny zmiękczacz wody jest polecany przez wiele osób, szczególnie tych z chorobami skóry i alergiami.

Miękką wodę jest w stanie zapewnić takie urządzenie. Jest ona łagodna dla skóry i włosów. Kosmetyki dobrze się w niej pienią i są czysto spłukiwane. Ma też wiele innych zalet.

Więcej o zmiękczaczach wody można przeczytać w tych artykułach: Jak wybrać najlepszy zmiękczacz wody dla Twojego domu, Zmiękczacze wody - jakie mamy możliwości?

Kolumna węglowa może być dodana jako opcja do zmiękczacza wody, aby poprawić jakość wody do kąpieli lub codziennego użytku. Usuwa ona szkodliwy chlor i jego pochodne. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zastosować kolumnę węglową. Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym to doskonałe połączenie.

Warto również zapoznać się z informacjami na temat kosmetyków, które są bezpieczne przy codziennym spożywaniu twardej wody. Specjalne kremy zawierające składniki lipidotwórcze mogą poprawić kondycję skóry. To samo dotyczy włosów.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.