Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn
Ginekomastia to problem, który dotyczy coraz większej liczby nawet młodych mężczyzn (głównie jest to spowodowane znacznym zwiększeniem masy ciała, ale czasami jest to kwestia genetyczna - chorobowa). Przypadłość tą możecie znaleźć pod nazwami takimi jak: steatomastia, lipomastia, pseudoginekomastia -z łaciny - gynaecomastia - to powiększenie sutka męskiego na skutek rozrostu tkanki - tłuszczowej, gruczołowej bądź włóknistej. Najczęściej przerost jest obustronny, jednak zdarzają się przypadki, że tylko jeden sutek ulega powiększeniu.
Rodzaje ginekomastii
Warto dowiedzieć się jaki rodzaj choroby występuje u Was.
ginekomastia młodzieńcza (fizjologiczna), pojawia się oczywiście w okresie dojrzewania i jest spowodowana działaniem hormonów - w ponad połowie przypadków dorosłym wieku problem zanika samoistnie.
w innych przypadkach, jak już wspomnieliśmy głównie spowodowana jest różnego rodzaju nadwagą - tak więc sutek przez przerost tłuszczowy powiększa się.
zaobserwowano również, że ginekomastia pojawia się u mężczyzn, którzy zażywają leki nasercowe, na reumatologiczne zapalenie stawów, leki stosowane przy gruźlicy płuc, narkotyki, leki obniżające ciśnienie czy te stosowane przy chorobach wątroby czy nerek a nawet płyny na porost włosów.
Jak leczyć bądź usunąć ten dokuczliwy problem?
Oczywiście na początku należy wykluczyć przyczyny: hormony, choroby ogólnoustrojowe. Trzeba więc zrobić badanie USG, które ma za zadanie określić typ tkanki w okolicy zabrodawkowej.
Jeżeli jest to tkanka tłuszczowa, bądź tłuszczowo-włóknista (ale tylko w niewielkim stopniu), można wykonać liposukcję tej okolicy.
https://klinikaotco.pl/oferta/leczenie-ginekomastii-liposukcja/
Po zabiegu, który trwa niespełna godzinę zostaną tylko malutkie blizny, które z czasem zanikną.
Jeśli jednak okaże się, że w sutku znajduje się gruczoł, trzeba dokonać nacięcia u dołu sutka (po granicy koloru, tak by blizna po zabiegu była praktycznie niewidoczna). Każdy usunięty gruczoł musi zostać przebadany hispatologicznie.
Zabieg należy wykonać w renomowanej klinice, gdzie przeprowadzą go wyszkoleni specjaliści. Zabiegi tego typu można wykonać w Klinice OT CO w Warszawie.
Istnieje również ginekomastia patologiczna. Spowodowana jest ona chorobami takimi jak: genetyka, dziedziczenie, nadwrażliwość sutka na estrogeny, marskość bądź rak wątroby, guzy i nowotwory nadnercza i jąder, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy.
Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę by ten udał się choćby do swojego lekarza rodzinnego?
-twarde i bolące piersi,
-zmiana wyglądu sutka,
-wycieki z sutka,
-wyczuwalne guzki bądź nawet pojedynczy guzek,
-zmiana wyglądu a nawet symetrii klatki piersiowej;
Ginekomastia (jak wielu osobom i wydaje) nie jest równoznaczna z tym że stwierdzi się u pacjenta raka piersi - ale niestety jest to możliwe. Trzeba również zaznaczyć, że wielu mężczyzn którzy już zachorują na raka piersi umierają - dlaczego? - bo za późno zostali zdiagnozowani, bo twierdzą, że rak piersi nie dotyczy ich płci! Panowie, badajcie się - im szybciej wykryjecie chorobę - tym większa szansa na jej pokonanie.
Diagnoza ginekomastii jest bardzo prosta... oparta jest bowiem na wywiadzie i prostym badaniu przez lekarza - oczywiście dla pewności zleca się jeszcze kilka badań - hormonalnych a nawet zaleca się udać się na mammografię.
Artykuł sponsorowany
Warto zobaczyć
Ile czasu potrzeba aby oczyścić organizm z...
Tłuszcze trans - czym są i dlaczego nie są...