Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Audiobook - dobrodziejstwo słów czytanych

Audiobook - dobrodziejstwo słów czytanych

Wydaje się, że audiobook to nowoczesna forma kulturalno-rozrywkowa, jednak jego początki sięgają już roku 1935, kiedy odnaleziono wydanie dźwiękowe opowieści Josepha Conrada. Pionierem w tej branży jest najprawdopodobniej Caedmon Records, firma z Nowego Jorku, która już w 1952 roku wydała pierwszy zbiór wierszy w formacie audio. Aktualne wyniki badań uświadamiają, że w dzisiejszych czasach forma ta nabrała tak zwanego "rozpędu" - audiobooki stały się bardzo popularne, korzysta z nich coraz większa liczba odbiorców. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie młodych ludzi do podcastów i innych tym podobnych form przekazu treści.

Czym jest audiobook?

Audiobook stanowi niezrównaną formę rozrywkowo kulturalną w pośpiesznych czasach. Jest to, w najprostszym rozumieniu, dźwiękowe wydanie książki. Istnieje wiele aplikacji i narzędzi, które ułatwiają korzystanie z audiobooków wszędzie i o każdej porze. Odsłuchiwanie książek stanowi doskonałą formę spędzania czasu, kiedy chcemy odciążyć wzrok po pracy przy komputerze lub czasie spędzonym w szkole. Również jako dodatek podczas wykonywania codziennych czynności, które nie angażują naszego myślenia, na przykład podczas gotowania lub sprzątania domu, spaceru, zakupów i wielu podobnych. Nie musimy skupiać wzroku na odbiorze wizji, a wersja audio udoskonala czas, nie kolidując z wykonywanymi czynnościami. To także niezaprzeczalne udogodnienie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą czytać, a lubią poznawać nowe historie. Nie wyklucza nas wtedy poważna wada wzroku, nie wymagane jest także zaangażowanie osób trzecich. Kolejnym atutem jest fakt, że ekranizacje książek często w znacznym stopniu odbiegają od podstawy, audiobook natomiast jest książką, którą czyta nam lektor. Zatem jeśli brakuje czasu na czytanie a chcemy poznać historię w niezmienionej, książkowej wersji, warto po niego sięgnąć. 

Co wybrać?

Audio książki zadebiutowały już na każdej płaszczyźnie. Wydano serie książeczek dla dzieci, które czyta lektor, a także wiele pozycji dla dorosłych. Wydawcy książek bestsellerowych nie pozostają w tyle i dbają o odbiorców różnymi formami wydań. Wybrać można pozycję z każdego gatunku pisarskiego. Poprzez horrory, powieści kryminalne, detektywistyczne, a także dramaty erotyczne. Warto zaznaczyć tu propozycję popularnej serii książek: 50 Twarzy Greya Audiobook, która na listach najchętniej czytanych książek na świecie utrzymywała się przez długi okres czasu. Dla ciekawych tej powieści, którzy dotychczas nie mieli czasu lub motywacji do sięgnięcia po nią, stworzono wersję audio. Książkę okrzyknięto najlepszym erotykiem dla kobiet. Do tej pory nie pojawiło się wiele takich propozycji, autorka E.L. James postanowiła zmierzyć się z panującym trendem i wyjść na przeciw fantazjom kobiet. Warto przekonać się czy im sprostała. Należy nadmienić, że audiobook pozwala przenieść się do książkowego świata fantazji nie "kradnąc" w nadmiarze naszego czasu, w przeciwieństwie do książki, której poświęcić trzeba się w stu procentach. Co za tym idzie, jest to niezaprzeczalne udogodnienie dla osób, które odczuwają potrzebę zrelaksowania się, zamykając oczy lub mających problemy z zaśnięciem. Audiobook zajmuje nasze myśli a odpowiednio dobrana pozycja nie wzbudzi dodatkowego stresu. 

Poręczna książka

Atutem jest także mobilność tego rodzaju rozrywki. Wystarczy odpowiedni nośnik do odtwarzania, na przykład telefon i słuchawki, i możemy przenosić się do świata fantazji w każdym miejscu: pociągu, podczas nocnego karmienia niemowlaka lub niezliczonej ilości innych okoliczności. W podróży jest to wyjątkowo wygodne ze względu na oszczędność miejsca - na nośniku możemy posiadać więcej niż jedną pozycję, dzięki czemu nie trzeba ograniczać wyborów. Można tę czynność połączyć również z pożytkiem, na przykład słuchając nagrań audio w języku, którego chcemy się nauczyć.

Warto otworzyć się na rozwój wyobraźni i nie ograniczać dostępu do literatury, nawet w codziennym zabieganiu, dostarczając sobie kultury i rozrywki sięgnięciem po audiobooka.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.