Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Kryptowaluty coraz popularniejsze wśród Polaków. Kuszą nas duże zyski

Kryptowaluty coraz popularniejsze wśród Polaków. Kuszą nas duże zyski

Coraz popularniejszą formą inwestycji alternatywnych wśród Polaków staje się zakup waluty cyfrowej. Mimo że kryptowaluty stanowią niezwykle kontrowersyjny temat, liczba inwestujących w nie osób stale rośnie. Zwolennicy widzą w nich przyszłościowy instrument płatniczy oraz obietnicę dużego zysku, zaś przeciwnicy zapowiadają nieuniknione pęknięcie bańki spekulacyjnej. A jak na kryptowaluty zapatrują się Polacy?

Kryptowaluty - co to takiego?

Niemal każdy spotkał się kiedyś z pojęciem “kryptowaluta” bądź “Bitcoin”. Są osoby, które dysponują szeroką wiedzą na ten temat, dla innych słowa te pozostają jednak tajemnicą. Z myślą o drugiej grupie - krótkie słowo wyjaśnienia. Najprościej mówiąc kryptowaluta to waluta wirtualna, która zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanowi uznany prawnie środek płatniczy, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu. Kryptowalutę można nabyć płacąc za nią tradycyjnymi pieniędzmi lub wydobyć samodzielnie (jest to jednak czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy i konkretnego sprzętu).

Rynek kryptowalut obfituje w ponad 4000 odmian waluty cyfrowej, spośród których największą popularnością cieszy się osławiony Bitcoin. Jeśli i Ty chciałbyś odnaleźć odpowiedź na pytanie: Jak kupić Bitcoin?, zapoznaj się z informacjami zawartymi w praktycznych poradnikach. Jeden z nich znajduje się pod wyżej zamieszczonym linkiem. Entuzjaści waluty cyfrowej chwalą sobie duże zyski i wygodę korzystania, natomiast opozycja przestrzega przed ryzykiem operowania wirtualnym pieniądzem pozbawionym rzeczywistego pokrycia. A co o inwestowaniu w kryptowaluty sądzą Polacy?

Bitcoin - synonim waluty cyfrowej w Polsce

Spośród szerokiego wachlarza wszystkich kryptowalut największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się wspomniany już Bitcoin. Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla DARB Finance aż 94% naszych rodaków inwestujących w waluty cyfrowe przyznaje się do posiadania Bitcoina. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Ethereum i Litecoin z wynikami 22% i 15%. Widać więc wyraźnie, iż polski rynek kryptowalut został zdominowany przez popularnego Bitcoina. Jak donoszą badania, 65% polskich inwestorów obraca walutą cyfrową na polskich platformach, natomiast aż 1/4 respondentów nie ma pojęcia, z jakiego kraju wywodzi się ich giełda.

Lockdown a inwestycje w kryptowaluty

Nadmiar wolnego czasu oraz czynniki ekonomiczne spowodowane pandemią skłoniły wiele osób do poszukiwania rentownych inwestycji. Lockdown sprawił, iż ilość osób obracających kryptowalutami w aplikacji Revolut wzrosła aż trzykrotnie. Duża hossa, rekordowa kapitalizacja oraz rosnąca akceptacja płatności w kryptowalutach spowodowały wzrost zainteresowania tą alternatywną formą inwestycji. O jakich wartościach mówimy? Przeszło rok temu kurs Bitcoina wynosił około 4,5 tys. dolarów, zaś w połowie kwietnia notowania przekroczyły 60 tys. dolarów! Żadna inna inwestycja nie daje możliwości tak szybkiego i łatwego zysku. Druga połowa kwietnia oznaczała chwilowy spadek kursu, jednak niektórzy analitycy utrzymują, iż jest to zwiastun to nadchodzącego rekordowego poziomu wartości Bitcoina.

Mimo gwałtownie rosnącego zainteresowania wirtualną walutą szacuje się, że jedynie 1,5% ludzi na całym świecie posiada jakąś jej odmianę. Co ciekawe, tylko 23% respondentów ma świadomość tego, że wirtualna waluta stanowi akceptowany środek płatniczy. Widać wyraźnie, że posiadacze kryptowalut nie są świadomi licznych korzyści, jakie zapewniają te nowoczesne instrumenty finansowe. Można też dostrzec ogromny potencjał w zakresie rozwoju omawianych inwestycji alternatywnych.

Duże chęci vs. mała wiedza

Spore grono potencjalnych inwestorów powstrzymuje się od inwestycji ze względu na znaczne ograniczenia kompetencyjne. Wiele osób nie wie, jak można nabyć kryptowaluty oraz jak bezpiecznie je przechowywać. Polskim inwestorom brakuje wsparcia, którym mogą się cieszyć chociażby Amerykanie. W Stanach Zjednoczonych utworzono specjalny fundusz inwestycyjny Grayscale, który gwarantuje wsparcie wszystkim chętnym na inwestycje w kryptowaluty. Owy fundusz nie tylko nabywa waluty cyfrowe w imieniu swoich klientów, ale także bezpiecznie je przechowuje. Niestety obywatele krajów europejskich na takie rozwiązanie muszą jeszcze poczekać.

A skąd Polacy czerpią informacje na temat inwestycji w kryptowaluty? Najpopularniejszym źródłem wiedzy jest niezastąpiony internet. Aż 76% inwestujących przyznało się do czerpania informacji z sieci. Prawie połowa z nich szuka także wsparcia w gronie swoich znajomych.

Artykuł sponsorowany

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.