Magazyn dla Kobiet

Dbam o zęby Jak powstaje choroba alkoholowa i jak z nią walczyć?

Jak powstaje choroba alkoholowa i jak z nią walczyć?

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego słowo uzależnić się oznacza „stać się zależnym od kogoś pod jakimś względem”. Ludzie najczęściej uzależniają się od substancji chemicznych, które znajdują się w narkotykach, papierosach czy alkoholu. Obecnie coraz więcej ludzi uzależnia się od Internetu, gier komputerowych, telefonu czy hazardu. Statystycznie w  Polsce najwięcej jest osób, które w znaczny spożywają za dużo alkoholu. Nie mówimy tutaj o sporadycznym świętowaniu, kiedy ktoś jednorazowo przesadzi z piwem czy wódką. Chodzi tutaj o ludzi, którzy nie potrafią już normalnie funkcjonować bez tej substancji. W takiej sytuacji mamy do czynienia z chorobą alkoholową. 

Jak rozwija się choroba  alkoholowa?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie alkoholowe. Według badań podatność może być związana z czynnikami genetycznymi, sposobem odżywiania, stanem zdrowia. Wiele osób sięga po alkohol, ponieważ w ten sposób radzi sobie z problemami. Część czuje też presję, ponieważ ciężko odmówić, gdy ktoś po raz setny mówi „ze mną się nie napijesz?”. Niezależnie od tego, co kieruje ludźmi, warto rozpoznawać poszczególne fazy choroby alkoholowej, by szybko zareagować, gdy sytuacja stanie się poważniejsza. 

alkoholizm

Na początku dochodzi do uzależnienia psychicznego. Często rozpoczyna się niewinnie, jak towarzyskie picie. Powoli kupujemy kilka butelek piwa po ciężkim dniu, tylko dla rozładowania napięć. Jeszcze nie dochodzi do częstych upić się i wydaje się, że mamy nad tym kontrolę. Jednak powoli coraz częściej szuka się okazji do picia, ponieważ alkohol zaczyna przynosić ulgę podczas stresujących sytuacji. Jest faza ostrzegawcza, tym bardziej, że każde picie kończy się utratą kontroli i tak zwanymi pamięciowymi czarnymi dziurami. Kolejnym etapem jest etap krytyczny, kiedy spożywanie alkoholu jest już odczuwane jako fizyczny przymus. Jeden kieliszek rozpoczyna reakcję łańcuchową. Trudno przestać, kiedy już się zaczęło otwierać kolejne butelki z alkoholem. Otoczenie także zaczyna zauważać problem, tym bardziej że uzależniony coraz częściej „zawala” pewne sprawy. Nie przychodzi do pracy lub na umówione spotkania. Alkoholicy stają się także agresywni i na wzmiankę o zaistnieniu choroby wybuchają i zaprzeczają wszystkiemu. Ostatni etap nazywany jest przewlekłym. Polega on na ciągłym piciu, niezależnie od pory dnia. Taki stan po kilku tygodniach może prowadzić do zatrucia całego organizmu. W momencie chwilowego odstawienia alkoholu pojawiają się symptomy zespołu abstynencyjnego, np. bóle głowy, osłabienie, drżenie, nudności, wymioty, zaburzenia snu, jadłowstręt, biegunki czy kołatanie serca.

Czytaj więcej na stronie: https://terapie.net.pl/alkoholizm.html

Jak leczyć chorobę alkoholową?

Alkoholizm to choroba, którą można leczyć. Wymaga to jednak bardzo dużo silnej woli. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Część osób decyduje się na pobyt w specjalnych ośrodkach, które pomagają walczyć z uzależnieniami. Jednym z nich jest Prywatne Centrum Terapii Uzależnień w Koninkach. Można tutaj przejść specjalną terapię pod okiem psychiatrów oraz terapeutów, którzy pomogą wrócić do normalnego życia. Zajęcia najczęściej odbywają się w grupach. Chorzy mogą skorzystać także z wielu zajęć wyciszających np. jogi.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.