Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Sankt Petersburg zimą – zakochaj się w Rosji!

Sankt Petersburg zimą – zakochaj się w Rosji!

Rosja to coraz popularniejszy kierunek urlopowych wyjazdów. Ten ogromny kraj oferuje niesamowicie różnorodny i odmienny od naszego krajobraz, bogatą kulturę oraz pyszną kuchnię. Z drugiej strony, pomimo wszystkich dzielących nas różnic, nadal pozwala nam doświadczyć pewnego poczucia swojskości czy też wspólnotowości. Kiedy zapytać, kiedy i gdzie najlepiej rozpocząć swoją przygodę z Rosją, jaki kierunek wybrać, aby zakochać się w tym pełnym sprzeczności kraju, odpowiedź jest dość prosta. Jednym z najlepszych wyborów jest zimowy wyjazd do magicznego Sankt Petersburga.

Sankt Petersburg

Sankt Petersburg, dawniej Piotrogród, a przez innych pamiętany jako Leningrad – miejsce to nieustannie zachwyca swoją monumentalnością. Nic dziwnego, w końcu pomysłodawca i założyciel Sankt Petersburga, car Piotr I, właśnie tak wyobrażał sobie swoje wymarzone miasto nad Morzem Bałtyckim. Miało stanowić świadectwo potęgi i wspaniałości narodu rosyjskiego. Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że choć ta druga największa aglomeracja w Rosji wielkością ustępuje stolicy, to jednak przewyższa Moskwę, jeśli chodzi o liczbę turystów.

Czy zima to odpowiedni czas na Sankt Petersburg? Jeśli mamy dosyć polskiej pluchy, która bardziej przypomina jesień niż zimę, i jeśli tęsknimy za śniegiem – to tak, jak najbardziej. Pogoda w Sankt Petersburgu w tym okresie z pewnością znajdzie swoich zwolenników – gwarantowane temperatury poniżej zera w połączeniu z obfitymi opadami śniegu sprawią, że znowu poczujemy ducha prawdziwej zimy. Nic dziwnego, że tak wiele biur podróży ma to miasto w swojej ofercie.

Sankt Petersburg – wycieczka

Czy do Sankt Petersburga można wjechać bez wizy? Owszem, ale jedynie w bardzo szczególnych przypadkach, kiedy docieramy do miasta konkretnym promem i to na mniej niż 3 dni. Ale sama kwestia wizy nie jest problematyczna, jeśli tylko skorzystamy z usługi pośrednika, którym w przypadku wyjazdu będzie biuro podróży. To ono skompletuje i dostarczy wymagane dokumenty do rosyjskiego konsulatu.

Nie są problemem także loty do Sankt Petersburga – wycieczki samolotem to niezwykle popularny sposób dotarcia do tego miejsca, zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy. Bezpośrednie loty do miasta dostępne są z lotniska w Warszawie. Wybór autokaru może wydawać się sporą oszczędnością pieniędzy, ale taka podróż trwa ok. 24 godzin. Zimowe warunki pogodowe, jak śnieg, oblodzone drogi czy silny wiatr, mogą ten czas jedynie wydłużyć.

Należy zaznajomić się również z podstawowymi cenami w Sankt Petersburgu – za metro, jedzenie, noclegi czy napoje. I tak, bilet na jednorazowy przejazd metrem to ponad 40 rubli. Podobnie wyglądają koszty przejazdem tramwajem czy autobusem. Na szczęście istnieje także opcja kupienia siedmiodniowego biletu na cały transport publiczny w mieście, którego cena wynosi ok. 700 rubli. Dodamy tylko, że obecny kurs rubla, to około 6 groszy za 1 rubla – taki bilet na cały tydzień kosztować nas więc będzie nieco ponad 40 zł. Natomiast z jedzeniem jest bardzo różnie – za 500-600 rubli zjemy tradycyjny obiad w rosyjskim barze mlecznym, ale posiłek w porządnej restauracji to koszt ok. 3000 rubli. Za piwo w barze zapłacimy już nieco ponad 100 rubli, a więc ok. 6-7 złotych.

Sankt Petersburg – atrakcje

Ale miasto to nie tylko pyszna kuchnia, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach atrakcje. Jakie muzeum w Sankt Petersburgu i jakie zabytki warto odwiedzić? Wśród atrakcji możemy wymienić: Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (znany także jako Cerkiew na Krwi), Sobór Kazański, Monastyr Smolny, Plac Dekabrystów, pomnik Piotra Wielkiego zwany Miedzianym Jeźdźcem, Sobór Izaaka czy Prospekt Newski. To ostatnie miejsce, to najelegantsza i najdroższa ulica Petersburga. Nie sposób nie wspomnieć o Państwowym Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu, drugim największym w tym kraju zbiorze rosyjskiej sztuki. Jakie inne muzea sztuki w Sankt Petersburgu warto zwiedzić? Z pewnością Pałac Zimowy, a w nim Emitraż. Koniecznie należy wybrać się także do teatru lub na balet! Wszystkich ciekawych miejsc i wydarzeń w mieście jest mnóstwo – przewodnik z pewnością się przyda.

To, co warte naszej uwagi, nie ogranicza się do architektury i sztuki. To także elementy użyteczności publicznej, jak sankt petersburski stadion, czy w końcu sama natura. Wielu nazywa Sankt Petersburg Wenecją północy – rzeka i kanały miejskie dają możliwość zwiedzania miasta z pokładu statku wycieczkowego.

Sankt Petersburg – noclegi

Przed wyjazdem do Sankt Petersburga należy sprawdzić hotele i pensjonaty. Jeśli nie mamy ochoty na samodzielną organizację takiego wyjazdu, najlepiej skorzystajmy z oferty na zorganizowane wyjazdy.

 

Materiał zewnętrzny

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.