Magazyn dla Kobiet

Medycyna estetyczna Do czego prowadzi alkoholizm?

Do czego prowadzi alkoholizm?

Jednym z najpowszechniejszych problemów ówczesnego świata jest alkoholizm. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie zakwalifikowała te dolegliwość jako chorobę postępującą i śmiertelną. Potocznie alkoholizm uznaje się za wszelki sposób spożywania napojów alkoholowych poza normą przyjętą w całej społeczności.

Alkoholizm: zagrożenie nie tylko dla alkoholika

Jak wiadomo, spożywanie alkoholu w nadmiernych dawkach niesie za sobą poważne konsekwencje pogorszenia się zdrowia fizycznego, psychicznego jak i utraty poziomu społecznego, ale niesie też wiele negatywnych zdarzeń dla najbliższych chorej osoby.

Choroba alkoholowa postępuje powoli i bardzo podstępnie. Na początku jest ona tylko przyjemnością, następnie staje się codziennością, aż opiewa jako najważniejszy czynnik codziennego funkcjonowania. Do choroby alkoholowej często prowadzi pewnego rodzaju smutek, przygnębienie w wyniku wielu strat emocjonalnych i poczucia bezradności.

Osoby w dobie ucieczki od codziennych problemów i uczuć zaczynają nadużywać alkoholu. Następstwem tego jest negatywny stosunek do siebie, depresja czy autoagresja. Jednakże nadmierne nadużycie ma skutek bezpośredni nie tylko w stosunku do samego chorego, lecz i jego otoczenia.

Zazwyczaj alkohol piją ludzie pełnoletni lecz coraz częściej i młodsi na imprezach, takich jak na przykład świętowanie urodzin, ślubów, awansu w pracy. Tak więc wszystko zaczyna się dość niewinnie.

Większość z tych sytuacji dzielimy z rodziną i przyjaciółmi. To właśnie oni są pierwszą linią frontu na którą wpływ ma nadużycie alkoholu. W momencie, gdy myśli osoby chorej zaczynają koncentrować się wokół picia jego zachowanie się zmienia a relacje z najbliższym otoczeniem ulegają pogorszeniu. Skutkiem tego są czynniki takie jak niestabilność w związku, brak zaufania, zaniedbania i agresja wobec ukochanych. Najczęściej w takich sytuacjach poszkodowane są dzieci, które są zaniedbywane, upokarzane i bite.

W momencie, gdy chęć wypicia wychodzi poza mury domu nasza pozycja społeczna jak i finansowa ulega spadkowi. Praca lub szkoła są miejscami w których spędzamy dużą część życia poza miejscem zamieszkania.

Poprzez problem z nadużywaniem alkoholu nasze standardy w zajęciu dajacym źródło utrzymania stale spadają. Skutkami są między innymi nieobecność w pracy, nagminne spóźnienia, wypadki w pracy, czy utrata zdolności, a w dalszej perspektywie stratę pracy.

Czynniki te wpływają na nasze relacje z pozostałymi pracownikami oraz przełożonymi co może mieć wpływ na pozycję w firmie, nawet w przypadku, gdy w porę uporamy się z problemem.

alkoholik

Alkoholizm i jego skutki

Następstwem nadużywania alkoholu jest negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Niszczy jego narządy, pogarsza stan psychiczny, a najczęściej prowadzi do najgorszych scenariuszy, mianowicie kalectwa lub śmierci.

Alloholizm jest przyczyn powstawania zaburzeń różnych układów w organizmie oraz ciągnie za sobą wiele chorób. Oto kilka przykładowych dla każdego narażonego układu funkcjonowania organizmu:

  • choroby układ krążenia - niewydolność i zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i etc.;
  • choroby układ pokarmowy- podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, częste zgagi, mdłości, biegunki, choroby refluksowe przełyku, niewydolność i zwłóknienie wątroby, rak wątroby oraz trzustki;
  • choroby układu oddechowego - przewlekłe zapalenia oskrzeli i błony śluzowej tchawicy, których konsekwencją jest zwiększona podatność na infekcje górnych dróg oddechowych;
  • choroby układu moczowego- ostra niewydolność nerek, wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi;
  • choroby układu hormonalnego – niepłodność, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia potencji, nieprawidłowe wydzielanie hormonów: testosteronu i luteotropiny;
  • choroby nowotworowe – rak wątroby, przełyku, krtani, gardła u kobiet rak piersi i sutka;
  • choroby skórne - zmiany skórne, szybsze starzenie się, żółtawy kolor skóry.

Alkohol pogarsza nie tylko stan zdrowia organizmu człowieka, ale i jego stan społeczny.

Tego typu skutki choroby alkoholowej to takie, które mają bezpośredni wpływ na rodzinę oraz pozostałe otoczenie. W momencie, gdy alkohol zaczyna przeważać przestajemy kontrolować nasze życie codzienne.

Do najczęstszych negatywnych efektów alkoholizmu zalicza się:

  • wzrost agresji wobec rodziny;
  • pogorszenie kontaktów lub całkowite zerwanie więzi z najbliższymi;
  • naruszenie prawa;
  • marginalizacja w społeczeństwie;
  • utrata pracy i środków do życia.

Leczenie alkoholizmu warto rozpocząć od odwyku alkoholowego. Dowiedz się więcej na stronie https://dezyderata.com/odwyk-alkoholowy/

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.