Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Jak często i w jaki sposób korzystać z toniku do twarzy?

Jak często i w jaki sposób korzystać z toniku do twarzy?

Wieloetapowa pielęgnacja twarzy to trend, który od kilku lat cieszy się szczególną popularnością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak istotne jest regularne stosowanie poprawnie dobranych do potrzeb cery kosmetyków, za sprawą których skóra na dłużej zachowuje zdrowy, promienny i młody wygląd. Jednym z elementów rutyny pielęgnacyjnej jest tonik do twarzy. Jakie jest działanie tego kosmetyku? W jaki sposób go stosować, żeby osiągnąć pożądane rezultaty?

Jak działa tonik do twarzy?

Wiele osób po macoszemu traktuje tonik do twarzy, uważając, że nie pełni żadnej istotnej funkcji w pielęgnacji. Choć nie sposób postawić tego produktu przed płynem micelarnym czy też kremem nawilżającym, to jednak ma on bardzo ważne zadanie, o którym warto pamiętać. To właśnie dzięki niemu codzienne zabiegi pielęgnacyjne będą kompletne i bardziej skuteczne.

Tonik do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, ma tonizować skórę, czyli przywracać jej naturalne, lekko kwaśne pH. Równowaga skóry zostaje znacząco zachwiana tuż po demakijażu i oczyszczaniu, podczas których stosujemy różnego rodzaju płyny, mleczka czy żele. Tym sposobem odczyn zmienia się na zasadowy. Może to skutkować łatwiejszym wnikaniem w skórę wszelkich bakterii i drobnoustrojów, a także utrudniać wchłanianie się składników odżywczych znajdujących się w kremie.

Tym sposobem to właśnie za sprawą toniku zostaje przywrócona równowaga mikrobiologiczna skóry, co chroni ją przed niepożądanymi substancjami. To jednak nie koniec właściwości toniku. Dodatkowo stanowi on dla cery znakomitą metodę na jej odświeżenie i nawodnienie, co z kolei przyczyni się do tego, że składniki aktywne zawarte w ulubionych kremach będą łatwiej w nią wnikać. Działanie toniku może być też zróżnicowane w zależności od indywidualnych potrzeb. Przykładowo może on matowić skórę, jeśli zmagamy się z jej nadmiernym przetłuszczaniem. Regulowanie pracy gruczołów łojowych może być szczególnie pomocne w przypadku trądziku.

Czy tonik do twarzy i płyn micelarny mogą być stosowane zamiennie?

W żadnym wypadku – te dwa kosmetyki mają zupełnie różne działanie. Dlatego też nie wykonamy demakijażu ani też nie oczyścimy skóry wyłącznie przy pomocy toniku, ponieważ jego właściwości nie opierają się na usuwaniu zanieczyszczeń. Zamiast tego płyn micelarny oraz tonik do twarzy powinny się wzajemnie uzupełniać. Toteż tuż po zmyciu kosmetyków kolorowych z użyciem płynu i po wcześniejszym opłukaniu skóry czystą wodą możemy przejść do zaaplikowania toniku. Ten duet sprawi, że oczyszczanie będzie bardziej efektywne, a przede wszystkim cera będzie w pełni przygotowana na dalsze kroki pielęgnacyjne.

W jaki sposób korzystać z toniku do twarzy?

Aplikacja toniku do twarzy jest niezwykle prosta i przyjemna. Po zakończeniu etapu demakijażu i oczyszczania wystarczy nałożyć odrobinę produktu na wacik kosmetyczny, a następnie delikatnie przemyć nim twarz. Należy przy tym unikać ruchów pocierających, szczególnie jeśli posiadamy dość wrażliwą skórę, która jest zazwyczaj podatna na podrażnienia. Warto rozpoczynać od centralnej części twarzy i stopniowo kierować się do zewnątrz, upewniając się, że wszystkie fragmenty cery zostały potraktowane tonikiem.

Żeby korzystanie z tego rodzaju kosmetyku było efektywne, warto pamiętać o jego regularnym stosowaniu. Tonik do twarzy powinien być obowiązkową częścią wieczornego rytuału pielęgnacyjnego, ponieważ to przed pójściem spać zmywamy makijaż, tym samym zaburzając równowagę skóry. Dobrze jest jednak zastosować go także rano, co wspaniale odświeży cerę i dodatkowo zabezpieczy ją przed skutkami czynników zewnętrznych.

Warto także zwrócić uwagę na toniki w sprayu, które ułatwiają aplikację, a przy tym możemy je zabrać ze sobą – tym sposobem będzie je można aplikować również w ciągu dnia, co zapewni wspaniałe odświeżenie bez naruszania makijażu. Nawet jeśli nasz ulubiony tonik nie posiada swojego atomizera, to możemy przelać go do osobnej buteleczki z aplikatorem w sprayu, dzięki czemu będziemy go mieć zawsze pod ręką także poza domem.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.