Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Trawnik z rolki – jak szybko można go założyć?

Trawnik z rolki – jak szybko można go założyć?


źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Horticulture

Zalety trawnika w rolce sprawiają, że decyduje się na niego coraz więcej osób. Sprawdźmy więc, czy jest to rozwiązanie dla Was i czy taki trawnik można założyć samodzielnie.

Trawnik z rolki czy siany – co wybrać?

Decyzja czy wybrać trawnik z rolki, czy tradycyjnie wysiewany to kwestia indywidualna. Nie da się jednak ukryć, że trawa rolowana pozwala na osiągnięcie praktycznie błyskawicznego efektu. Cena trawnika z rolki jest co prawda nieco wyższa, mamy jednak gwarancję, że nasz trawnik będzie się prezentował pięknie od razu po położeniu. W przypadku wysiewania trawnika nigdy nie mamy pewności, jaki będzie efekt końcowy.

Kiedy najlepiej zakładać trawnik z rolki?

O to, kiedy zakładać trawnik z rolki zapytaliśmy eksperta z firmy GrasslandFarms.plTrawnik z rolki możemy zakładać od wiosny aż do póżnej jesieni, a praktycznie dopóty dopóki podłoże nie jest zamarznięte. Oczywiście, położenie trawy w okresie niskich temperatur opóźni okres rozwoju korzeni, nie mniej jest to opcja często wykorzystywana np. przez ponaglanych terminami deweloperów. W pozostałych, „typowych” okresach przy odpowiedniej pielęgnacji, trawnik szybko się ukorzeniu i będziemy mogli z niego korzystać bez ograniczeń.

Zakładanie trawnika z rolki – krok po kroku

Wbrew pozorom samodzielne zakładanie trawnika z rolki, nie należy wcale do zadań skomplikowanych, czy wymagających specjalistycznej wiedzy.  Kluczem jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki. Z terenu pod trawnik z rolki usuwamy wszelkie chwasty, a także kamienie, śmieci czy ewentualne pozostałości po budowie. Następnie cały obszar dokładnie wyrównujemy i grabimy. Do zakładanie trawnika z rolki należy przystąpić jak najszybciej po dostarczeniu trawy. Rolki z trawą nie powinny zbyt długo leżeć i czekać na rozłożenie. 

Poszczególne rolki rozkładamy tak, aby ściśle do siebie przylegały, ale nie nachodziły jedna na drugą. W czasie zakładania trawnika z rolki stąpamy zawsze po glebie, a nie po położonej już trawie. Jeśli trawnik z rolki kładziemy również na skarpach czy zboczach, to rozłożoną rolkę należy przymocować do podłoża specjalnymi szpilkami lub kołkami. Zapobiega to osuwaniu się trawy z pochyłości terenu.

Po rozłożeniu całego trawnika przechodzimy do wałowania. Ma ono na celu usunięcie ewentualnego powietrza nagromadzonego między trawą a podłożem. Jeśli trawa będzie ściśle przylegać do podłoża, szybciej się ukorzeni.

Pamiętajmy również, że w ciągu pierwszego tygodnia po założeniu trawnika z rolki musimy go codziennie, równomiernie podlewać. Po pierwszym tygodniu najczęściej możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Nawadniamy wtedy trawnik co dwa, trzy dni.

Artykuł sponsorowany

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.