Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Jak uprać pościel – praktyczne porady

Jak uprać pościel – praktyczne porady

Domowe tekstylia wymagają szczególnego traktowania, aby na długie lata zachowały swoje kolory, kształty oraz właściwości. Pościel należy prać regularnie, z uwzględnieniem rodzaju materiału, z jakiego została wykonana oraz informacji podanych na metce.

Odpowiednia pielęgnacja pościeli to również jej częste wietrzenie, zwłaszcza w ujemnych temperaturach. Warto wywieszać ją na świeżym powietrzu przynajmniej raz w tygodniu. Zminimalizuje to namnażanie się na jej powierzchni szkodliwych dla zdrowia bakterii czy roztoczy odpowiedzialnych np. za alergie i wiele innych dolegliwości.

W czym prać pościel? 

Długą żywotność pościeli zapewni stosowanie odpowiednich środków piorących. Szeroki wybór produktów, takich jak: płyny do płukania tkanin, kapsułki czy proszek do prania, oferuje drogeria internetowa Superkoszyk. W ofercie sklepu znajdują się również specjalistyczne preparaty do prania bardzo delikatnych materiałów, a także takich, które wymagają użycia wysokiej temperatury (np. dziecięcych ubranek). Do prania pościeli sprawdzą się delikatne detergenty, które nie wywołują alergii ani nie podrażniają skóry. Dodatkowo, piorąc białą pościel, lepiej zrezygnować z preparatów zawierających chlor, gdyż mogą one spowodować zżółknięcie tkaniny. 

Pranie pościeli w pralce – o czym trzeba pamiętać? 

Pranie pościeli w pralce to wygodny i szybki sposób na jej odświeżenie i skuteczne pozbycie się znajdujących się na niej wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Przed włożeniem tkaniny do pralki trzeba przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce, dotyczącymi sposobu i temperatury jej prania. Kolejnym etapem jest segregacja, czyli podział na kolory czy oddzielenie pościeli od takich materiałów, jak: wełniana odzież, ręczniki czy delikatna koronkowa bielizna. Aby chronić kolor tkaniny, z jakiej została wykonana pościel, najlepiej prać ją wywiniętą na lewą stronę. Dodatkowo należy zapiąć wszelkie guziki bądź suwaki, aby uniknąć zaciągnięcia i tym samym zniszczenia materiału. 

Jak prać pościel z satyny bawełnianej, flaneli, kory?

Bawełnianą i satynową pościel najlepiej prać w temperaturze 40–60 stopni Celsjusza. W przypadku białych tkanin należy zrezygnować ze stosowania dodatkowych wybielaczy. Wystarczy zastosować proszek do prania jasnych ubrań. Pościel z satyny bawełnianej nie wymaga również prasowania. Lekko wilgotną wystarczy jedynie równo powiesić na sznurku bądź suszarce do ubrań i pozwolić samoistnie wyschnąć na świeżym powietrzu. 

Optymalna temperatura prania pościeli flanelowej i z kory, podobnie jak w przypadku tkanin z satyny bawełnianej, wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza, zgodnie z zaleceniami producenta. Do prania najlepiej zastosować łagodny detergent, np. proszek do prania dziecięcych ubranek. Aby pościel nie utraciła miękkości, wystarczy do odpowiedniej przegródki dozownika proszku wlać niewielką ilość płynu do płukania, który dodatkowo pozostawi na niej przyjemny, świeży zapach. Pościeli z kory nie powinno się prasować ani poddawać odwirowywaniu.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.