Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Pieluchomajtki czy majtki chłonne – czym kierować się przy wyborze?

Pieluchomajtki czy majtki chłonne – czym kierować się przy wyborze?

​Pieluchomajtki czy majtki chłonne? Jaki rodzaj zabezpieczenia stosować przy nietrzymaniu moczu? Ten dylemat jest dość łatwy do rozwiązania, o ile znamy różnice między tymi dwoma rodzajami artykułów higienicznych przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu. Warto też wiedzieć czym kierować się przy wyborze zarówno pieluchomajtek, jak i majtek chłonnych. Dowiedz się wszystkich istotnych kwestii odnośnie do tych przydatnych produktów.

Nietrzymanie moczu – rodzaje i sposób postępowania

Nietrzymanie moczu ma różne postaci i różne stopnie nasilenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Przyczynia się do niego siedzący tryb życia, podeszły wiek, zmiany i zaburzenia hormonalne, ciąża, poród siłami natury, menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Mięśnie Kegla odpowiadają za prawidłowe trzymanie moczu i regulację jego strumienia. Kiedy słabną, może dochodzić do niekontrolowanego wycieku, zwłaszcza w sytuacjach takich jak kichanie, kasłanie, wysiłek fizyczny związany z napięciem mięśni brzucha czy śmiech.

Naglące nietrzymanie moczu pojawia się często przy zapaleniu pęcherza, a także u pań w ciąży i u mężczyzn borykających się z przerostem gruczołu krokowego oraz po operacji prostaty. Charakterystyczny objaw tej dolegliwości to nagłe, silne parcie na pęcherz i natychmiastowa konieczność oddania moczu, która nie jest kontrolowana.

Postać mieszana nietrzymania moczu łączy w sobie naglące i wysiłkowe postacie tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu leczy się zależnie od przyczyny. Możliwe jest leczenie farmakologiczne, operacyjne i za pomocą fizjoterapii oraz ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla.

Co wybrać: pieluchy czy majtki chłonne?

Wybór artykułów higienicznych przy nietrzymaniu moczu takich jak pieluchomajtki, majtki chłonne czy pampersy zależy głównie od stopnia, w jakim dolegliwość jest nasilona, natomiast sama postać nietrzymania moczu nie ma tu większego znaczenia. Przy lekkim i kropelkowym nietrzymaniu moczu wystarczą wkładki urologiczne i podpaski. Majtki chłonne będą odpowiednie dla osób z lekkim i średnim natężeniem nietrzymania moczu. Są one polecane dla osób aktywnych, prowadzących zwykły tryb życia, ponieważ zapewniają dyskrecję i wysoki stopień ochrony. Będą też dobrym wyborem podczas podróży. Są niewidoczne pod ubraniem, przez długi czas utrzymują wilgoć z dala od skóry i skutecznie zabezpieczają przed przykrym zapachem. Mają wygodne szwy, które ułatwiają zdejmowanie majtek po ich zużyciu; wystarczy je rozerwać.

Pieluchomajtki dla dorosłych zalecane są przy cięższym nietrzymaniu moczu. Są nieco grubsze i mają bardziej chłonny wkład. Można je stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Chronią przed przeciekaniem i utrzymują wilgoć z dala od skóry. Skutecznie zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Pieluchomajtki wysokiej jakości mają też wskaźnik wilgoci, który pomaga opiekunowi podjąć decyzję o wymianie. To rozwiązanie pomocne w przypadku osób niemogących samodzielnie poinformować o konieczności zmiany pieluchomajtek.

Stosowanie odpowiednich środków higienicznych jest bardzo ważne przy nietrzymaniu moczu. Skóra okolic intymnych jest wrażliwa i delikatna i nie służy jej długotrwały kontakt z moczem. Może to powodować otarcia i podrażnienia, a także przyczyniać się do infekcji intymnych i stanów zapalnych dróg moczowych. Stosowanie właściwie dobranych artykułów higienicznych zwiększa też komfort psychiczny u osób z dolegliwością nietrzymaniem moczu, co ma duże znaczenie.

Pieluchomajtki dla dorosłych – jak odpowiednio dobrać rozmiar?

Podobnie jak wybór odpowiedniego rodzaju środków higienicznych, ważne jest także prawidłowe wybranie rozmiaru.  Pieluchomajtki dla dorosłych dostępne są w rozmiarach od XS do XL. Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć obwód bioder osoby, która będzie je nosić. O pomoc w dobraniu właściwego rozmiaru można poprosić sprzedawcę. Odpowiedni rozmiar pieluchomajtek jest bardzo istotny. Zbyt małe będą sprawiać dyskomfort, a ich wkład chłonny może okazać się niewystarczający. Za duże pieluchomajtki mogą się przesuwać, powodując otarcia i przeciekanie.

Pieluchomajtki – refundacja przez NFZ

Warto wiedzieć, że możliwe jest refundowanie pieluchomajtek i innych środków higienicznych na nietrzymanie moczu przez NFZ. Wypełnienie wniosku jest bardzo proste i można poprosić o nie lekarza rodzinnego, a przy kontynuacji także pielęgniarkę lub położną. Refundowane są produkty wysokiej jakości, np. pieluchomajtki wytwarzane z przyjaznych dla skóry materiałów.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.