Magazyn dla Kobiet

Dbam o zęby Ból zęba - co robić, gdy się pojawi?

Ból zęba - co robić, gdy się pojawi?

Wielu uważa ból zęba za jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu. Jak można mu zapobiec?

Po pierwsze, należy co pół roku odwiedzać dentystę w celu kontroli zębów. Dzięki temu możemy wcześnie wykryć próchnicę i zapobiec zapaleniu miazgi.

Czy to wystarcza?

W dużym stopniu tak, ale nie zawsze.

Czym dokładnie jest ból zęba?

Miazga, zwana również "sercem zęba", może ulec zapaleniu i spowodować, że ząb zacznie boleć. Centralna część zęba jest często nazywana "sercem zęba" lub metaforycznie. Znajdują się w niej nerwy, naczynia krwionośne oraz miazga, która jest odpowiedzialna za utrzymanie żywotności zęba. Może ona również ulec zapaleniu i spowodować martwicę, co może prowadzić do leczenia kanałowego. Ważne jest, abyś odwiedził dentystę natychmiast, gdy poczujesz ból. Jakie jest najlepsze leczenie bólu zęba Konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań Ważne jest, aby środki przeciwbólowe nie zagłuszały bólu. Choć nie wyleczą one miazgi, mogą zmniejszyć stan zapalny. Miazga nadal będzie obumierać, a ból powróci w krótkim czasie. Może też nasilić się na tyle, że tabletki nie przyniosą pożądanego efektu. Jeśli ból nie jest silny i w ciągu ostatnich dwóch dni byliśmy u dentysty, leczenie biologiczne miazgi może być możliwe. Pokrycie miazgi specjalnymi preparatami pomoże stworzyć barierę między nią a ubytkiem.

Co zrobić, jeśli ząb jest złamany lub wypadł?

Lekarz będzie musiał wywiercić otwór w zębie, aby uzyskać dostęp do miazgi. Ma to na celu wydobycie pozostałej miazgi z komór i kanałów. Pacjent poczuje ulgę, a ból zniknie lub zmniejszy się. Jest to dopiero początek tej podróży. Leczenie endodontyczne musi być kontynuowane. Polega ono na całkowitym usunięciu miazgi oraz chemicznym i mechanicznym opracowaniu kanałów. Na koniec wypełnia się je odpowiednim materiałem. Dopiero po wyleczeniu zęba, nawet jeśli obumarł, może on pozostać w jamie ustnej i spełniać swoją funkcję. Nie czekaj z wizytą u dentysty, jeśli czujesz ból.

Co możesz zrobić, aby złagodzić ból zęba?

Odwiedzić specjalistę! Bólu zęba nie należy traktować lekko, gdyż może być on oznaką poważniejszych schorzeń. Wizyta u dentysty może pomóc zbadać sprawę bardziej szczegółowo i naprawić problem u źródła. To jest najlepsze rozwiązanie.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.