Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Kosmetyki do włosów suchych – co powinny zawierać?

Kosmetyki do włosów suchych – co powinny zawierać?

Twoje włosy nie są miękkie, lśniące i gładkie, a zamiast tego są szorstkie w dotyku, pozbawione blasku i w dodatku się kruszą? To znak, że brakuje im niezbędnego nawilżenia. Na szczęście Twoja fryzura wcale nie musi prezentować się w ten sposób – możesz z łatwością przywrócić kosmykom zdrowy wygląd przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Jakich składników potrzebują suche włosy? Czego poszukiwać w szamponie, odżywkach czy maskach?

Dlaczego włosy stają się suche?

Zanim zaczniesz wybierać kosmetyki do włosów suchych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, co doprowadziło je do takiego stanu. W ten sposób, oprócz prawidłowo stosowanych produktów, będzie można też zadbać o to, by w miarę możliwości wyeliminować czynniki powodujące utratę nawodnienia.

Przede wszystkim należy uwzględnić warunki atmosferyczne, przed którymi w dużej mierze nie jesteśmy w stanie się uchronić. Mowa tu szczególnie o wysokiej temperaturze, wietrze oraz słońcu – wszystkie, zwłaszcza w dużych ilościach, mogą znacząco wysuszać włosy, zabierając im naturalną wilgoć. Dodajmy do tego także słoną lub chlorowaną wodę, z którą często mamy kontakt w trakcie wakacji. Dlatego, szczególnie latem, trzeba stosować ochronę przeciwsłoneczną i zabezpieczać kosmyki np. olejkami, by ograniczyć wpływ pogody.

Dodatkowo na nadmierne przesuszanie włosów wpływają koloryzacje (zwłaszcza rozjaśnianie), przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, wykorzystywanie stylizacji na gorąco, nieodpowiednia dieta oraz... niewłaściwa pielęgnacja. Jeśli jak do tej pory nie zwracaliśmy uwagi na to, jakie kosmetyki do włosów stosujemy, warto jak najszybciej to zmienić. Fryzura pozbawiona nawilżenia potrzebuje przede wszystkim emolientów i humektantów, chociaż nie należy też zapominać o proteinach, które pozwolą włosom się odbudować, zwłaszcza jeśli przez przesuszenie zaczęły się one łamać i kruszyć.

Kosmetyki do włosów suchych – najlepsze składniki

Umiejętność rozpoznania, jakie składniki dobrze działają na nasze włosy, znacząco ułatwi codzienną pielęgnację. Wymaga to oczywiście metody prób i błędów, jednak zdecydowanie warto przetestować co najmniej kilka kombinacji, by w ten sposób przekonać się, co najbardziej służy naszym kosmykom.

W przypadku, kiedy mamy włosy suche, wyraźnie pozbawione nawilżenia, powinniśmy się zwrócić w stronę produktów zawierających:

  • aloes – to naturalny humektant, który na dodatek jest bogaty w cenne substancje odżywcze (w tym aminokwasy i witaminy). Samodzielnie stosowany aloes, np. w postaci żelu, mógłby zadziałać odwrotnie i zabrać wilgoć z włosów, jednak w otoczeniu innych składników wspaniale nawilża;
  • gliceryna – bardzo skuteczny nawilżacz, który jednocześnie posiada właściwości antystatyczne. Oznacza to, że pomoże nam w ujarzmieniu włosów i zapobiegnie ich elektryzowaniu się;
  • olej z pestek moreli – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znakomicie działają na suche włosy;
  • olej z róży – to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin, który oprócz nawilżenia, przywraca włosom blask;
  • pantenol – ma działanie łagodzące, a jednocześnie przyczynia się do tego, że wilgoć dłużej utrzymuje się we włosach.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.