Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Dlaczego warto badać się regularnie?

Dlaczego warto badać się regularnie?

Niechęć do korzystania z usług opieki zdrowotnej może wynikać z wielu powodów. Najpowszechniejszymi czynnikami są negatywne wspomnienia z wcześniejszymi badaniami lub długi czas oczekiwania na wizytę. I choć profilaktyka ma duży wpływ na życie ludzi, to wciąż nie pamiętamy o regularnym sprawdzaniu swojego stanu zdrowia. Dlaczego warto to zmienić?

Ogólny stan zdrowia

Choć może się nam wydawać, że jesteśmy w pełni zdrowi, przeprowadzenie jednego badania szybko wskaże, że byliśmy w błędzie. Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć po najprostszy sposób, czyli pobieranie krwi. Zbadanie niewielkiej probówki może wykazać zaskakujące wyniki. Dzięki temu sprawdzimy, jakie skutki na organizm ma prowadzony przez nas tryb życia. Zweryfikujemy pracę narządów, dowiemy się, jakich witamin nam brakuje, a także czy nie chorujemy np. na cukrzycę lub anemię. Jednak najważniejszym powodem, dla których warto badać swoją krew co roku, jest wykrywanie wczesnego stadium poważniejszych schorzeń. Jeśli okaże się, że nasze wyniki znacząco odbiegają od normy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Czasami wystarczy zmiana diety i dobór odpowiednich witamin, ale w niektórych przypadkach należy liczyć się także z podjęciem dłuższego leczenia.

Dlaczego nie należy ignorować objawów?

Większość chorób rozpoczyna się niegroźnymi objawami, które mamy tendencję ignorować. Bagatelizowanie różnych dolegliwości szybko może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a czasami nawet do nieodwracalnych zmian. Początkowo pozornie nieszkodliwe chrapanie, które częściej występuje u mężczyzn, będzie jedynie irytować. Jednak warto wiedzieć, że zazwyczaj przyczyną jest bezdech senny wiążący się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogą skutkować nawet zagrożeniem życia. Leczenie tego schorzenia wpłynie nie tylko na poprawę jakości snu, ale także na świadome dbanie o swój organizm, z czym skutecznie pomoże laryngolog w Szczecinie. Jeśli nie będziemy ignorować pojawiających się objawów, zyskamy większą szansę na uniknięcie przykrych powikłań. Wizyta u takiego specjalisty zweryfikuje kondycję naszego zdrowia. Przeprowadzone badania pod kątem wykrycia chorób laryngologicznych mogą wskazać również na bardziej niepokojące zmiany nowotworowe. Im wcześniejsze postawienie diagnozy, tym szybciej pacjent rozpocznie terapię i skuteczne leczenie. Pamiętajmy, że regularne badania są równie ważne u innych specjalistów.

Badania profilaktyczne – co ile wykonywać?

Cykliczne poddawanie się badaniom bezpośrednio przekłada się na stan naszego zdrowia. Jednak zasady skutecznej profilaktyki będą różnić się między różnymi osobami. Wiąże się to m.in. z: wiekiem, płcią, trybem życia czy historią zachorowań w rodzinie pacjenta. Pomimo tego istnieją badania, które każdy powinien wykonywać raz w roku lub częściej. Należą do nich morfologia krwi, profil trzustkowy, próby wątrobowe, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie tarczycy oraz moczu, a także PSA – dla mężczyzn, USG piersi – dla kobiet. Ponadto warto kontrolować swoje znamiona i pieprzyki, a także udać się do stomatologa przynajmniej 2 razy w roku.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.