Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Olej z bergamotki - jak działa?

Olej z bergamotki - jak działa?

Nie od dziś wiadomo, że oleje mają bardzo szerokie zastosowanie w naszym życiu. Nie inaczej jest w przypadku oleju z bergamotki. Bergamotka rośnie głównie w Ameryce Południowej, w basenie Morza Śródziemnego oraz w Indiach. Jest to niskie drzewo o mocno rozłożystych gałęziach, podłużnych liściach oraz niewielkich, białych, pachnących kwiatach. Owocem tego krzewu jest pomarańcza bergamotka. Czy wiesz, jakie właściwości ma olej z tej rośliny i w jakich celach się go stosuje? Poznaj niezwykłą moc oleju z bergamotki.

Olej z bergamotki – zastosowanie

Zastosowanie oleju z bergamotki jest bardzo szerokie. Po pierwsze, jest on często używany w aromaterapii oraz inhalacjach. Olejek ten jest znany również z zastosowania w medycynie. Rozcieńczonego olejku z wodą używa się do przemywania zmienionej chorobowo skóry. Ponadto, jest on stosowany w walce z chorobami natury psychicznej, między innymi z depresją lub anoreksją. Olejek z bergamotki jest również używany do pobudzenia układu pokarmowego, wątroby oraz śledziony.  Dzięki swoim działaniom pielęgnacyjnym, olejek z bergamotki znalazł także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Olejek z bergamotki posiada bardzo przyjemny, orzeźwiający, cytrusowy zapach. Dzięki swoim walorom zapachowym jest więc także często dodawany do perfum, co wspaniale wzbogaca ich nuty zapachowe. Jako dodatek aromatyczny jest stosowany również w herbatach, np. Earl Grey. Co wiecej, olejek z bergamotki uchodzi za afrodyzjak. Może zwiększać popęd seksualny, poprawiać ukrwienie narządów płciowych, a także zwiększać ich wrażliwość na bodźce.

bergamotka

Olej z bergamotki – właściwości

Olejek z bergamotki znany jest z bardzo wielu różnych właściwości. Między innymi działa on chłodząco, tonizująco, dezodorująco oraz kojąco a także łagodzi podrażnienia skórne. Jest także pomocny w leczeniu łuszczycy, opryszczki, liszaju. Co wiecej, olejek z bergamotki wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze, a także wzmacnia pracę układu nerwowego, pomaga w bólach głowy – także tych migrenowych. Zażyty doustnie, działa wykrztuśnie, wiatropędnie, a także moczopędnie. Olej z bergamotki działa także przeciwbólowo i poprawia krążenie. Jest pomocny w łagodzeniu objawów bolesnej miesiączki. Swoje zastosowanie w aromaterapii olejek z bergamotki zawdzięcza nie tylko przyjemnemu zapachowi, ale również działaniu relaksującemu. Dlatego też polecany jest w stanach przemęczenia i stresu; może wspomóc leczenie depresji, a także działa przeciwskurczowo. Stosując olejek bergamotowy na skórę, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ zwiększa on wrażliwość na działanie promieniowania ultrafioletowego

Olej z bergamotki w kosmetyce

Nic dziwnego, że z tak bogatą listą drogocennych właściwości, olejek z bergamotki znalazł swoje zastosowanie w kosmetyce. Po pierwsze doceniany jest jego dobroczynny wpływ na skórę, dlatego znajduje się on w preparatach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy czy balsamy. Wykorzystywany jest w kosmetykach do pielęgnacji skory tłustej oraz trądzikowej. Olejek z bergamotki dobrze działa również w skutecznej walce z łupieżem, dlatego jest stosowany w szamponach przeciwłupieżowych. Działanie dezodorujące i niwelowanie nieprzyjemnego zapachu skóry sprawiają, że olejek z bergamotki jest również stosowany w dezodorantach. Co wiecej, jego niezwykle aromatyczny zapach sprawia, że używanie kosmetyków jest jeszcze przyjemniejsze. Dlatego chętnie dodaje się go na przykład do płynów do kąpieli lub żeli do masażu. Stosowanie tego typu kosmetyków pozwoli nam na prawdziwy relaks i odprężenie.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.