Koperty - powiernicy naszych tajemnic
„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” - jest to znany cytat z piosenki Skaldów. Kiedy telefony czy Internet nie były jeszcze tak popularne ludzie komunikowali się między sobą za pomocą listów. W ten sposób przez lata utrzymywały się przyjaźnie i relacje między członkami rodziny, którzy mieszkali na drugim końcu Polski. Wysyłało się długie listy, bądź kartki okolicznościowe. Teraz królują smsy i wiadomości na Facebooku. Łatwo, szybko i z natychmiastową odpowiedzią. Czy warto powrócić do starej tradycji?
List w kopercie - znak dawnych czasów
Kiedyś trzeba było napisać list i nadać go na poczcie. Potrzebne były do tego koperty, które pełniły funkcje ochronnych opakowań na listy bądź większe przesyłki. Jest wiele rodzajów kopert. Chodzi tu zarówno o format, grubość materiały, z którego są zrobione, jak również estetykę.
Formaty kopert
W celu uniknięcia problemów z nomenklaturą stworzono specjalną klasyfikację, dzięki której nie powinno być problemów na poczcie. W przypadku formatu papieru używa się skrótów A3, A4 (standardowa kartka do drukarki), A5 (rozmiar tradycyjnych zeszytów szkolnych). Przy kopertach zastosowano ten sam schemat, z zaznaczeniem, że pierwszy element to litera C. Do oznaczenia literowego dodaje się także numerek, który oznacza wielkość danej koperty.
Oto najczęściej używane koperty:
C3 – jest to duża koperta, która zmieści kartkę papieru, oznaczoną symbolem A3, której nie trzeba będzie w tym przypadku zginać. Rozmiar tej koperty to 324 mm na 458 mm.
C4 – ta koperta jest mniejsza niż C3 i pomieści kartkę papieru w rozmiarze A4, bądź zgięty na pół dokument formatu A3. Jej rozmiary w mm to 229 na 324.
C5 – ta koperta pomieści format A4 zgięty na pół oraz rozmiar A3 zgięty na cztery części. Rozmiar kopert C5 wynosi 162 mm na 229 mm.
C6 – jest to najpopularniejszy rozmiar kopert, które pomieszczą standardową pocztówkę (10 cm na 15 cm), bądź kartkę papier A4 zgiętą na 4 części.
Istnieją też koperty oznaczone symbolem DL. Jest to wąska i długa koperta, w której wyślemy dokument stanowiący 1/3 kartki A4.
Koperty ozdobne
Oczywiście oprócz rozmiarów koperty różnią się też pod względem wyglądu. Są koperty zrobione ze zwykłego białego papieru, a także takie, do produkcji których zastosowano grubszy papier bądź karton, w różnych innych kolorach. Powszechnie stosowane są też koperty, których wnętrze jest wyściełane folią bąbelkową. Ma to stanowić zabezpieczenie dla bardziej wartościowych przesyłek. Dzięki takiej folii zawartość przesyłki nie powinna ulec zniszczeniu.
W asortymencie prawie każdej poczty i sklepu papierniczego znajdziemy także koperty ozdobne. Często są one od razu podpisane na daną okazję: na chrzest, pierwszą komunię, ślub bądź imieniny.
Wysyłając dokumenty musimy też pamiętać o tym, że część z nich nie może być zginana i trzeba je zapakować w ich oryginalnym rozmiarze. Dlatego właśnie istnieje taki szeroki wachlarz, który ma umożliwić nadawcom bezpiecznie przesłać każdy format.
A jeżeli już znudzą nam się krótkie smsy zawsze możemy na eleganckiej papeterii napisać list, zaadresować kopertę i wysłać go pocztą tak, jak to się robiło jeszcze parę lat temu. Listy pisane ręcznie mają niepowtarzalny urok, powinniśmy kultywować tę piękną tradycję!
Dowiedz się więcej: alibiuro.pl
Sklep Internetowy AliBiuro.pl, ul. Mieczysława Medweckiego 17, 31-870 Kraków, tel. 12 410 57 15
Warto zobaczyć
Pole dance - lifestyle dla nowoczesnych i...
Jakie prezenty ucieszą każdego mężczyznę?...