Magazyn dla Kobiet

Medycyna estetyczna Ginekomastia – czym jest i jak się ją leczy

Ginekomastia – czym jest i jak się ją leczy

Ginekomastia to przypadłość, która dotyka wielu mężczyzn, najczęściej młodych chłopców w okresie pokwitania, oraz panów w starszym wieku. Polega na nadmiernym rozroście gruczołów piersiowych, w efekcie czego można mówić o kobiecym biuście u mężczyzn. Ginekomastia może dotyczyć jednej lub obu piersi. Problem jest dość powszechny, jednak z niewiadomych powodów spuszczono na niego zasłonę milczenia.

Przyczyny ginekomastii

Bezpośrednią przyczyną ginekomastii są zaburzenia hormonalne, przede wszystkim zbyt wysoki poziom estrogenów. Ginekomastia nie musi, ale może wystąpić także u mężczyzn cierpiących na niektóre choroby genetyczne, np. hypogonadyzm płciowy. Powiększenia piersi związanego z otyłością nie nazywa się ginekomastią. Warto wiedzieć, że ginekomastia może być także następstwem przyjmowania anabolików. W takiej sytuacji zaleca się ich odstawienie, sytuacja powinna unormować się sama. Ginekomastia pojawia się średnio u co drugiego chłopca wchodzącego w okres dojrzewania. Najczęściej zanika samoistnie po kilku latach. Jeśli tak się nie stanie, konieczna będzie pomoc lekarza.

O ginekomastii mówi się stosunkowo niewiele, mężczyźni, których dotknęła ta przypadłość, na ogół nie szukają pomocy u lekarzy specjalistów. Poprzestają na wstydliwym zakrywaniu klatki piersiowej, unikają wizyt na basenie, w saunie czy na plaży. Tymczasem wystarczy stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, by pozbyć się problemu.

Diagnostyka

Chociaż problem wydaje się widoczny już na pierwszy rzut oka, oprócz wywiadu medycznego i badania fizykalnego lekarz może zlecić dodatkowe badania. Mają one na celu ustalenie nie tyle tego, czy ginekomastia w ogóle występuje, ale co jest jej przyczyną. Dopiero znając źródło problemu, można starać się mu zaradzić. Stąd nie powinny dziwić podstawowe badania krwi, badanie USG nie tylko piersi, ale także jamy brzusznej i jąder. Istotne jest także oznaczenie poziomu hormonów we krwi, między innym hormonu beta HCG, tego samego, który u kobiet świadczy o ciąży. W przypadku mężczyzn nie jest to tak radosna nowina, wzrost poziomu hormonu beta HCG jest przykrym zwiastunem nowotworu jądra. Choćby z tego powodu mężczyzna borykający się z ginekomastią nie powinien wstydliwie chować się w domu. Ginekomastia nie musi, ale może być efektem ubocznym groźniejszej choroby.

Leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii jest bezpośrednio uzależnione od przyczyn jej powstania. Jeśli jest efektem ubocznym przyjmowania leków, trzeba pomyśleć o ich odstawieniu bądź zmianie na inne. Nie zawsze jest to możliwe, trzeba tu rozważyć wszystkie za i przeciw. Ginekomastia może być także skutkiem chorób tarczycy, nerek i wątroby. W takim przypadku nie leczy się skutków, lecz przyczynę. Jeśli powiększenie piersi u mężczyzn ma związek z otyłością, także nie stosuje się zabiegów chirurgicznych. W tym wypadku rozwiązaniem jest aktywność fizyczna i odpowiednio dobrana dieta.

Kiedy pora na leczenie chirurgiczne

Zabieg chirurgicznego zmniejszenia gruczołu piersiowego u mężczyzn to przede wszystkim kwestia estetyki i psychiki. Może właśnie dlatego mężczyźni tak rzadko szukają pomocy. Wmówiono im w dzieciństwie, że stroić się i dbać o wygląd powinny kobiety, mężczyźni nie powinni przywiązywać wagi do wyglądu. W efekcie mamy do czynienia z mężczyznami, którzy nie lubią swojego ciała, wstydzą się go, ale nie potrafią bądź nie chcą szukać pomocy, uważając taki krok za przejaw słabości. Zamiast tego popadają w depresje, izolują się od otoczenia, miewają nawet myśli samobójcze. Problem, chociaż zamiatany pod dywan, nie jest tak rzadki, jak można przypuszczać. W Stanach Zjednoczonych już dziesięć lat temu zabieg usunięcia ginekomastii był czwartym pod względem popularności zabiegiem określanym mianem operacji plastycznej dla mężczyzn. Wyprzedziła go tylko liposukcja, korekcja nosa i powiek.

Operacja – co trzeba wiedzieć

Jeśli pacjent po konsultacji z lekarzem uzna, że jedyne co może pomóc usunąć ginekomastię to zabieg chirurgiczny, musi się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że zarówno sam zabieg, jak i rekonwalescencja trochę potrwa i warto zarezerwować na to czas. Po operacji przez tydzień, aż do momentu zdjęcia szwów, należy nosić opatrunek uciskowy. Kolejny miesiąc to czas, w którym trzeba nosić ubranie uciskowe. Ma to na celu przyspieszenie zanikania obrzęków i ewentualne pozbycie się nadmiaru skóry. Jeśli jest taka konieczność, część skóry usuwa się przy operacji. Najczęściej ma to miejsce w przypadku bardzo dużych piersi. Na ostateczny efekt operacji czeka się około trzech miesięcy.

Przez pierwsze cztery tygodnie po operacji trzeba zrobić sobie urlop od ciężkich prac fizycznych i uprawiania sportu. W poszczególnych przypadkach lekarz może zalecić także wstrzemięźliwość seksualną.

Ze względu na konieczność unikania słońca przez pierwsze pół roku po operacji (ryzyko przebarwień na bliznach) na zabieg najlepiej wybrać się jesienią. Jeśli termin zabiegu będzie inny, a unikanie słońca niemożliwe, trzeba koniecznie używać kremów z filtrem.

Operacja – przebieg

Chociaż zabieg chirurgicznego zmniejszenia piersi jest stosunkowo prosty, przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Czas jego trwania to około półtorej godziny. W zależności od wielkości części przeznaczonej do usunięcia, chirurg nacina skórę pod pachą, pod sutkiem lub w okolicy brodawki sutkowej. Zazwyczaj usuwana jest część tkanki gruczołowej oraz towarzysząca jej część tkanki tłuszczowej. Jeśli jest to konieczne, usuwa się także nadmiar skóry. Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, już na drugi dzień po zabiegu można wyjść ze szpitala.

Co tak naprawdę daje zabieg?

Operacja zmniejszenia piersi u mężczyzn ma znaczenie nie tylko estetyczne. Warto pamiętać, że nie jest to zabieg mający na celu upiększanie mężczyzny, a jedynie korektę tego, co nie wyszło naturze. Dlatego nad klatką piersiową godną Sylwestra Stallone przyjdzie jeszcze popracować. Zabieg usunięcia ginekomastii to dobre rozwiązanie dla tych mężczyzn, którzy walczą z kompleksami, czują się odrzuceni i wyizolowani, mają trudności w nawiązywaniu intymnych relacji z kobietami. Efektem zmniejszenia piersi jest znaczne podniesienie samooceny, pozbycie się kompleksów, nierzadko zmiana stylu życia. Mężczyźni, którzy poddali się takiemu zabiegowi, otwarcie mówią, że operacja odmieniła ich życie.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.