Przykry zapach potu – jakie są jego przyczyny?
Wydzielanie potu przez skórę jest zjawiskiem fizjologicznym. Często jednak jego zapach jest bardzo nieprzyjemny. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Cuchnąca woń może być spowodowana przez bakterie, które znajdują się na skórze. Czasami jednak świadczy również o poważniejszych dolegliwościach. Jakie są przyczyny przykrego zapachu potu? Podpowiadamy.
Przykry zapach potu - uwarunkowania genetyczne
Wydzielanie potu to zjawisko fizjologiczne, które występuje u każdego człowieka. Z potem usuwa się nadmiar szkodliwych substancji. Wpływa on też na termoregulacje. W wielu sytuacjach nawet zdrowe osoby wydzielają większe ilości potu, na przykład podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, w wysokiej temperaturze otoczenia czy stresując się. Czasami jednak przyczyną przykrego zapachu jest nadpotliwość. Wtedy często takim osobom nie pomagają nawet antyperspiranty i dezodoranty, ponieważ pocą im się również dłonie czy stopy.
Dolegliwość ta nierzadko ma też podłoże genetyczne dlatego, jeżeli w naszej rodzinie występowały już takie przypadki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że odziedziczyliśmy tę skłonność po którymś z członków naszej rodziny. Warto zawsze jednak problem ten skonsultować z lekarzem i wykonać niezbędne badania.
Przykry zapach potu – styl życia
Bardzo często przykry zapach potu, jest spowodowany przez niehigieniczny styl życia. Warto więc zwrócić uwagę na swoją dietę i wyeliminować z niej produkty wysokoprzetworzone, fast foody i smażone potrawy, a zastąpić je warzywami, owocami i produktami pełnoziarnistymi. Również używki takie jak kawa czy papierosy mogą powodować nieprzyjemny zapach potu.
Często przyczyną tego problemu jest także nadwaga i otyłość oraz niedobory witamin i minerałów, szczególnie witamin z grupy B. Warto również zadbać o depilację pach, ponieważ pot, który gromadzi się na włosach, jest pożywką dla bakterii przyczyniających się do powstawania nieprzyjemnej woni.
Przykry zapach potu – choroby
Cześć chorób objawia się nieprzyjemnym zapachem potu. Dlatego warto z tym problemem udać się do lekarza. Wśród dolegliwości powodujących takie objawy, wymienia się cukrzycę, nowotwory, schorzenia nerek i wątroby i wiele innych. Na przykład mysi zapach potu wskazuje na fenyloketonurię. Z kolei, kiedy jego won przypomina aceton, wówczas możemy cierpieć na cukrzycę.
Zapach mocznicowy zaś wskazuje na niewydolność nerek, a ten przypominający woń świeżej wątróbki - problemy z wątrobą. Pot o zapachu nieświeżego piwa wskazuje na gruźlicę, z kolei przypominający woń świeżego chleba na dur brzuszny. Jeżeli więc niepokoi nas ten problem, powinniśmy udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania.
Artykuł partnera
Warto zobaczyć
Woskowanie samochodu krok po kroku
Implanty stomatologiczne – piękny uśmiech na...