Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Czy można faktycznie skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą?

Czy można faktycznie skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą?

​Chociaż obecnie dla wielu kobiet metody zabezpieczania się przed ciążą są doskonale znane – w praktyce okazuje się, że nie do końca wiemy, jak powinno się to odbywać i możemy popełniać tutaj sporo błędów. Cały czas też dorastają przecież młode dziewczyny, które dopiero wkraczają w ten świat - one mają prawo nie wiedzieć jeszcze, na czym to wszystko polega. Jednocześnie mają też jednak prawo decydować o tym, czy są gotowe na dziecko – czy wolą jednak poczekać na bardziej odpowiedni moment i partnera. Już od dawna zdajemy sobie sprawę z tego, że współżycie nie musi wcale równać się chęci posiadania potomstwa.

Co mamy do wyboru? Na szczęście metod jest już sporo - możemy skorzystać z prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjnej, wkładki, implantu, plastra – a także kilku innych sposobów. Niektóre panie preferują też te naturalne metody, które co prawda wykazują się najmniejszą skutecznością - ale nie wymagają zażywania hormonów, które na pewno zawsze mają jakiś wpływ na organizm człowieka. A jak zawiedzie nas wybrana wcześniej metoda to pozostaje nam też tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna.

Prezerwatywy – czy można im zaufać? 

Z prezerwatyw korzystamy zwykle głównie w młodym wieku, gdy dziewczyny boją się jeszcze wybrać do ginekologa i poprosić go o skuteczniejszą metodę antykoncepcji. Czy prezerwatywy to dobry pomysł? Tak, aczkolwiek musimy zdawać sobie też sprawę z tego, że może dojść do przerwania materiału, z którego wykonana jest prezerwatywa – tym bardziej wtedy, gdy jest ona przeterminowana lub bardzo tania. Podczas nakładania jej trzeba też wykazać się ostrożnością - w przeciwnym wypadku może być nam szybko potrzebna wspomniana już tabletka dzień po. 

Antykoncepcja hormonalna 

O wiele bardziej skuteczna będzie antykoncepcja hormonalna. Takie tabletki, jak Orlifique zapewniają nam prawie 100% pewność, iż nie zajdziemy w ciąże - ale tylko wtedy, gdy zażywamy je faktycznie zgodnie z ulotką i bez pomijania żadnych dawek. Często kobiety nawet po wizycie u ginekologa nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest tutaj systematyczność - tylko wtedy tabletka ma szansę uchronić nas przed zapłodnieniem. 

Plastry, implanty, wkładki - tutaj także wydzielane są hormony i to my same musimy wybrać, co najbardziej nam odpowiada. Niektóre rozwiązania są droższe, inne tańsze - ale jeśli chodzi o skuteczność to jest ona bardzo podobna. W przypadku implantów czy wkładek mamy tylko większy komfort, bo nie musimy stosować się do żadnych zasad – przez cały czas jesteśmy tak czy inaczej chronione przed ciążą.

​Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.