Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Samotne macierzyństwo – jak sobie poradzić? Gdzie szukać pomocy, gdy sama wychowujesz dziecko?

Samotne macierzyństwo – jak sobie poradzić? Gdzie szukać pomocy, gdy sama wychowujesz dziecko?

Samotne macierzyństwo to problem, który dotyka wiele kobiet. Mimo że wraz z upływem lat społeczeństwo nie traktuje tego jako „hańbę”, a wychowywanie dziecka w pojedynkę może być jedynym rozsądnym wyborem, by zapewnić maluchowi spokój i bezpieczeństwo, matka każdego dnia musi mierzyć się z wieloma problemami. Gdzie może znaleźć pomoc?

Czym jest samotne macierzyństwo? Jakie problemy powoduje?

Samotne macierzyństwo to sytuacja, w której matka dziecka wychowuje je samotnie, bez pomocy ojca. Dotyczy to singielek, wdów czy kobiet rozwiedzionych. Jest to ogromne wyzwanie, bez znaczenia czy decyzję podjęła kobieta, mężczyzna czy nastąpił wypadek losowy. Zazwyczaj samotnym matkom towarzyszy uczucie osamotnienia oraz ciąży na nich presja związana z tym, by jak najlepiej podołać rodzicielskim obowiązkom. Należy pamiętać, że tego typu emocje są naturalne i nie świadczą o tym, że jest się złym rodzicem. Wszechstronnie macierzyństwo opisują poradniki na www.epolka.pl, gdzie znaleźć można szereg porad związanych z wychowaniem dziecka, także dla samotnych rodziców. Mogą być niezwykle pomocne.

Ponadto wiele matek boryka się kłopotami finansowymi, zwłaszcza gdy dzieci są małe i nie ma ona możliwości pójścia do pracy. Trudne bywa także połączenie obowiązków domowych oraz zawodowych, zwłaszcza gdy kobieta nie pracowała wcześniej. Pojawia się wiele obaw o zaniedbanie pewnych stref, które również są naturalne i uzasadnione. Nie należy się ich wstydzić.

Jak ułatwić sobie samotne macierzyństwo? Gdzie szukać pomocy?

Pierwszą z zasad, którą każda samotna mama powinna wziąć sobie do serca, jest to, że nie należy bać się proszenia o pomoc. Można szukać jej w najbliższym otoczeniu, np. u babci czy cioci dziecka, ale i wśród przyjaciół czy sąsiadów. Warto mieć wokół siebie osoby, które nie tylko odciążą w kwestii opieki nad dzieckiem, ale i posłużą dobrą radą czy „rękawem do wypłakania się”, gdy zaistnieje taka potrzeba. Bardzo ważne jest, aby zaleźć w ciągu tygodnia czas tylko dla siebie, może być to nawet godzina czy dwie, na spacer, poczytanie książki, trening czy obejrzenie odcinka serialu.

Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty – warto umówić wizytę dla siebie, jak i dla dzieci, by ktoś doświadczony pomógł oswoić się z zaistniałą sytuacją. W przypadku niemożności skorzystania z odpłatnego wsparcia istnieje możliwość uzyskania porady finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy wizyty u specjalisty, który zatrudniony został w placówce edukacyjnej, do której uczęszcza dziecko.

Warto zaznaczyć, że samotne matki mogą liczyć na wsparcie od państwa. Związane jest to zarówno z preferencyjnymi warunkami przyjęć do publicznych żłobków oraz przedszkoli, jak i wsparciem finansowym, gdy sytuacja materialna rodziny jest zła.

Jaki wpływ na psychikę dziecka ma samotne macierzyństwo?

Wiele samodzielnych matek boi się o to jak sytuacja ta będzie rzutować na przyszłość dzieci. Warto jednak zaznaczyć, ze eksperci twierdzą, że samotny rodzic ma szanse wychować dobrze dzieci, a sytuacja nie musi wywołać na ich psychice żadnego uszczerbku. Warto jednak zadbać o to, aby dziecko miało szanse na przeżycie swego rodzaju żałoby, bez znaczenia na to jest powód straty jednego z rodziców. Istotne jest jednak wyjaśnienie mu pewnych kwestii, jak i spędzanie z maluchem czasu oraz poświęcanie mu uwagi.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.