Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Jak przygotować się do macierzyństwa? Czy da się przygotować do macierzyństwa?

Jak przygotować się do macierzyństwa? Czy da się przygotować do macierzyństwa?

Macierzyństwo to zarówno najpiękniejsza, jak i najtrudniejsza rola w życiu kobiety, która się na nie zdecyduje. Czy da się do niej przygotować? Czy macierzyństwa można się nauczyć? Czy da się przygotować do bycia mamą?

Czy do karmienia piersią można się przygotować przed ciążą?

Jedną z wątpliwości, które rodzą się u kobiet, które myślą o posiadaniu dziecka, jest to, czy uda się je karmić piersią. Część pań kompletnie zaprzecza, że to dla nich, inne tego bardzo pragną. A czy da się z myślą o tym jakoś przygotować? Czy są wskazówki laktacyjne dla kobiet planujących ciążę? To, jak przygotować się do karmienia piersią doradza PlanetaWenus, zaznaczając, że choć teoretycznie nie jest to możliwe, to pamiętając o kilku aspektach, można sobie to ułatwić. Warto dowiedzieć się, na jakie trudności można napotkać w pierwszych dniach swojej mlecznej przygody.

Czy da się przygotować do macierzyństwa?

Choć macierzyństwo jakby nie patrzeć, jest jedną z najstarszych i niewątpliwie najważniejszych ról świata, to jednak nie jest zadaniem łatwym. Zwłaszcza że mityczny instynkt macierzyński nie istnieje, a przynajmniej nie można wierzyć, że każdej kobiecie odnalezienie się w nowej roli przyjdzie łatwo. Początki macierzyństwa są bardzo trudne. Połóg, stres związany z odpowiedzialnością za maluszka, bezsilność, gdy płacze, nieprzespane noce i wiele, wiele nowych zadań to bardzo przytłaczające dla wielu kobiet. Jednak empatia, miłość i wrażliwość pozwalają zobaczyć w nowej roli nową siebie i dać satysfakcję. Choć do macierzyństwa nie da się za bardzo przygotować, nawet czytając stosy poradników, to jednak do ciąży jak najbardziej. Jak tego dokonać?

Jak przygotować się do ciąży?

Przede wszystkim panie, które planują ciążę, powinny zacząć przyjmować kwas foliowy. Dzięki niemu można ochronić płód przed zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego. Warto wiedzieć, że wady cewy nerwowej powstają już w pierwszym miesiącu życia dziecka.

Kobiety planujące ciążę powinny zrobić podstawowe badania internistyczne i ginekologiczne. Warto zbadać mocz i zrobić morfologię. Mówi się również o tym, by zbadać sobie hormony tarczycy. U ginekologa warto zrobić cytologię, USG narządów rodnych i piersi. Niektórzy uważają, że warto wykonać badania na obecność antygenu HBS, wirusa cytomegalii oraz HIV.

Panie, które przyjmują lekarstwa na stałe, powinny upewnić się, czy nie są zagrożeniem w czasie ciąży i czy nie zaszkodzą dziecku. Warto na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę odstawić antykoncepcję hormonalną. Zwłaszcza że aby cykl miesięczny odzyskał naturalną prawidłowość potrzeba czasu.

Przed planowanym zajściem w ciążę dobrze jest też udać się do dentysty. Powinno się wyleczyć zęby jeśli tego wymagają. Bakterie wywołujące próchnicę mogą prowadzić do zakażenia, które przyczynia się do przedwczesnego porodu. Warto też usunąć kamień nazębny i wykonać fluoryzację. Dobrze jest zapytać dentystę o to, jak dbać o zęby w czasie ciąży.

Jeśli chodzi o dietę, to powinna być zbilansowana. Nie może zabraknąć w niej składników odżywczych i witamin. Organizm potrzebuje nawet 3 miesięcy, by zgromadzić zapas witamin. Oczywiście obowiązkowo należy odstawić alkohol, papierosy i inne używki. Toksyczne substancje w nich zawarte utrzymują się w organizmie przez bardzo długi czas, a zagrażają dziecku.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.