Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Czy Twoje dzieci piją bezpieczną wodę?

Czy Twoje dzieci piją bezpieczną wodę?

​Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Podając wodę najmłodszym, musisz jednak mieć pewność jej wysokiej jakości. Jaka woda jest bezpieczna dla dzieci? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie znaczenia ma woda w diecie dziecka?

Specjaliści zalecają podawanie wody dzieciom już od momentu rozszerzania diety, czyli od ok. 6 miesiąca życia. Im starsza pociecha, tym więcej zaś wody potrzebuje. Ile dokładnie musi pić dziecko? Maluchy ważące do 10 kg powinny przyjmować 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci, których waga przekracza 10 kg, mają zaś wypijać 1000 ml płynów + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. 

Dlaczego picie wody jest tak ważne dla dzieci? Funkcje, jakie spełnia woda to m.in.:

  • profilaktyka próchnicy,
  • wspomaganie pracy mózgu,
  • transport pokarmu po przewodzie pokarmowym,
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała,
  • ułatwienie trawienia,
  • prawidłowa budowa tkanki mięśniowej.

Już niewielkie odwodnienie obniża koncentrację i pogarsza samopoczucie. Woda kształtuje też pozytywne nawyki żywieniowe oraz nie powinna być zastępowana przez soki owocowe lub kolorowe napoje gazowane.

Czy woda butelkowana dla dzieci to dobry pomysł?

Uważasz, że woda butelkowana to najbezpieczniejszy wybór dla dzieci? W końcu jest ona przebadana oraz często posiada różnorodne certyfikaty. Istnieje tu jednak kilka pułapek. Przede wszystkim, w przypadku najmłodszych, najlepiej sprawdza się woda niskozmineralizowana lub źródlana (zbyt duża ilość minerałów obciąża nerki). Kolejna wada to cena: jedna butelka wody to ok. 2 zł, co w przeliczeniu na rok może dawać całkiem pokaźną sumę.

Najpoważniejsze zagrożenie związane z wodą butelkowaną wynika z plastikowego opakowania. Butelki do wody są bowiem zwykle wykonane z poliwęglanu, czyli tworzywa, które zazwyczaj zawiera BPA (Bisfenol A). Jest to substancja przypominająca pod względem budowy kobiecy estrogen, przez co może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych. BPA wykazuje poza tym działanie rakotwórcze, a także zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. astmy, otyłości i niepłodności.

Woda z kranu dla dziecka - czy jest bezpieczna?

Zakup wody butelkowanej jest też kontrowersyjny pod względem ekologii (plastikowe butelki zanieczyszczają środowisko). Czy lepszym wyborem dla dzieci jest zatem woda z kranu? Niestety, tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie jest to ekologiczne i oszczędne rozwiązanie (1 l kranówki kosztuje średnio 1 grosz). Problemem są w tym przypadku zanieczyszczenia oraz szkodliwe substancje, które mogą się w niej pojawić. 

Oczywiście woda kranowa jest uzdatniania oraz musi spełniać szereg surowych norm. Zdarzają się jednak awarie, a dodatkowy problem stanowią przestarzałe lub wadliwe instalacje w budynku. Znajdujące się w nich zanieczyszczenia trafiają do Twojego kranu, dlatego podawanie takiej wody dzieciom nie jest dobrym pomysłem.

Filtrowanie wody - sposób na zdrową wodę dla dzieci

Jeśli zarówno woda butelkowana, jak i kranowa nie są dobrym wyborem dla dzieci, to co w takim razie możesz zrobić? Rozwiązanie to dzbanek filtrujący. Wlewając do niego wodę z kranu, oczyszczasz ją oraz poprawiasz jej smak i zapach. Wkłady filtrujące usuwają zanieczyszczenia, metale ciężkie, pestycydy, detergenty, a także inne niebezpieczne substancje. Zmiękczają również wodę, dzięki czemu nie wytrąca się w niej kamienny osad.

Podawanie filtrowanej wody to doskonały sposób na to, aby zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie dzieci. Jest zawsze pod ręką, a wychodząc na zewnątrz, możesz przelać ją do bidonu. Przejrzystość, krystaliczna czystość i pyszny smak skutecznie zachęcą maluchy do picia wody oraz zatroszczą się o ich zdrowie. A od jakiego wieku podawać ją dzieciom? Do 1 roku życia należy przegotowywać wodę, a po tym czasie, można ją nalewać bezpośrednio z dzbanka.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie najmłodszych!

Filtrowanie wody jest łatwe, tanie, ekologiczne oraz zdrowe. Decydując się na taki krok, musisz jednak wiedzieć jaki dzbanek filtrujący wybrać. Doskonała propozycja to dzbanki filtrujące Wessper. Są wykonane ze szkła borokrzemowego lub tworzywa BPA Free, a różne rozmiary pozwolą dopasować je do potrzeb domowników. Możesz też wybierać spośród kilku rodzajów filtrów, m.in. do twardej wody i zwiększających poziom pH.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.