Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Objawy ciąży w menopauzie - jak ją rozpoznać?

Objawy ciąży w menopauzie - jak ją rozpoznać?

Objawy ciąży w menopauzie mogą być przez wiele kobiet bagatelizowane, ponieważ jest to okres kojarzony z przygotowywaniem się do ustania płodności. Nie oznacza to jednak, iż nie występuje możliwość zajścia w ciążę w okresie klimakterium - zwłaszcza wczesnego!

Czy możliwa jest ciąża po menopauzie?

Menopauza jest czymś naturalnym i każda kobieta jej w końcu doświadczy. W okresie klimakterium (jest to inna nazwa menopauzy) ustępują funkcje rozrodcze. Jest to z pewnością trudny etap, któremu towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Mimo coraz nowocześniejszych sposobów na walkę z nimi, większość kobiet musi się zmagać między innymi z:

 • zaburzeniami cyklu miesiączkowego aż do jego całkowitego ustania
 • częstym oddawaniem moczu i nietrzymaniem moczu
 • uderzeniami gorąca
 • nadmiernym poceniem się
 • trudnościami związanymi z zasypianiem i snem
 • ciągłym zmęczeniem
 • zaburzeniami nastroju
 • spadkiem libido
 • kołataniem serca
 • bólami głowy.

Warto jednak pamiętać, że miesiączka nie ustępuje z dnia na dzień, a zaburzenia miesiączkowania zwiastujące menopauzę nie oznaczają od razu, że nie trafiają się okresy płodności. Zdarzają się więc przypadki ciąży w okresie menopauzy. Co więcej, ciąża po 50 roku życia wcale nie jest tak rzadka, jak się niektórym wydaje. W ciągu roku rodzi się przeszło pół tysiąca żywych dzieci, których matki mają 50 lat. 

Objawy ciąży w menopauzie

Nieregularne cykle z pewnością sprawiają, że zajście w ciążę jest trudniejsze, jednak nie jest niemożliwe. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele kobiet w pewnym wieku odstawia antykoncepcję, sądząc iż ciąża już im się nie przydarzy. U większości Polek menopauza przypada na około 50 rok życia, jednak są przypadki kobiet, które z różnych przyczyn wchodzą w nią już po 30, a nawet wcześniej. Są i takie, które pozostają płodne dłużej, co jest związane między innymi z czynnikami genetycznymi i stylem życia. 

Wiele objawów charakterystycznych dla ciąży może zostać pomylonych z objawami menopauzy. Jakie?

 • zanik miesiączki
 • plamienie
 • zmęczenie i rozkojarzenie
 • tkliwość piersi
 • wahania nastroju.

 

Bardzo dużo pań nie może uwierzyć, że jest w ciąży - ignoruje więc te objawy. Może się również zdarzyć, że pierwsze objawy klimakterium będą one uznawały za ciążę. Lepiej jest więc w razie jakichkolwiek wątpliwości wykonać test ciążowy, a także przebadać się u lekarza.

Ciąża a menopauza - o badaniach

Większość kobiet tuż przed czy po 50 roku życia nie myśli już raczej o zajściu w ciążę. Kto pragnie się więc przed nią zabezpieczyć, przed odstawieniem antykoncepcji hormonalnej powinien zbadać poziom hormonów. To zresztą zalecenie dla każdej kobiety, która doświadczyła już pierwszych objawów menopauzy. Badanie poziomu hormonów pozwoli sprawdzić czy wciąż może dojść do zapłodnienia. Najważniejszy jest tu FSH z krwi, czyli hormon folikulotropowy. Stymuluje on owulację - jeśli jego poziom będzie zbyt wysoki, to oznaka, że już do niej nie dochodzi. Temat jest dość obszerny, a bardzo interesujący. Osoby zainteresowane znajdą więcej informacji o menopauzie i ciąży w okresie przekwitania na przykład w serwisie rodzice.pl! Warto dodać, iż prowadzone badania pokazują, że jest szansa na wydłużenie okresu płodności u kobiet - to dobra nowina dla tych pań, które chcą jednak zajść w ciążę w okresie przekwitania. 

Materiał partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.