Jak zwiększyć efektywność treningów w domu?
Treningi w domu
Ćwiczenia w domu mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas związany np. z podróżą na siłownię, basen czy do klubu fitness, nie spotykasz też spojrzeń innych ćwiczących, co ma szczególnie znaczenie u osób nieśmiałych lub wstydliwych.
Wśród wad treningów domowych można natomiast wymienić mniejszą motywację czy gorsze wyposażenie – nikt przecież nie posiada zestawu przyrządów do ćwiczeń we własnym salonie. Warto więc zastanowić się nad tym, jak zwiększyć efektywność treningów we własnym mieszkaniu.
Po pierwsze – wyznacz sobie cele
Bez wątpienia największym problemem przy ćwiczeniach w domu jest motywacja. Brak trenera tuż obok czy osoby, z którą możesz rywalizować, sprawia, że całą motywację musisz czerpać wyłącznie z siebie. Z tego powodu często też pojawiają się kłopoty np. z zachowaniem regularności ćwiczeń.
Świetnym sposobem na poradzenie sobie z brakiem motywacji jest wyznaczenie celów, do których będziesz dążyć. Zrzucenie zbędnej oponki, wyrzeźbienie sylwetki, a może po prostu własne zdrowie? Samodzielnie zdecyduj, co jest dla ciebie ważne.
Pamiętaj przy tym, aby twoje plany nie były zbyt dalekosiężne. O wiele lepiej wybierać cele krótkoterminowe, gdyż ich realizowanie doda ci motywacji do dalszych ćwiczeń oraz osiągania coraz lepszych rezultatów!
Po drugie – dobierz właściwe ćwiczenia
Zależnie od twojego celu, formy czy posiadanego czasu możesz trenować w różnorodny sposób. Przy redukcji tkanki tłuszczowej najlepszy efekt dają ćwiczenia interwałowe i cardio 3-4 razy w tygodniu, gdy chcesz nabrać masy, wybierz ćwiczenia siłowe co drugi dzień.
Jeżeli natomiast zależy ci jedynie na ćwiczeniach niezbędnych do zachowania zdrowia, zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut – może to być zwykły spacer lub krótka wycieczka rowerowa.
Po trzecie – zadbaj o siebie przed i po treningu
Ćwiczenia to jedno, ale równie ważne jest to, co robisz przed i po nich. Każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką. Dzięki niej niejako wprowadzasz organizm „na wyższe obroty”, przez co przystosowuje się on do wysiłku i znacznie lepiej go znosi. Poza tym rozgrzewka znacząco zmniejsza ryzyko kontuzji lub urazu podczas aktywności fizycznej.
Po treningu natomiast odczuwasz zmęczenie, które jest wynikiem m.in. wypłukania wielu istotnych dla organizmu pierwiastków. Z tego powodu szczególnie zalecane są elektrolity po treningu, np. w formie tabletek musujących.
Elektrolity po treningu wspomogą twoją regenerację i zmniejszą uczucie zmęczenia. Ponadto elektrolity po treningu dostępne są w różnych wariantach smakowych.
Artykuł sponsorowany
Warto zobaczyć
Jakie płytki do kuchni wybrać? – Porady...
Przykry zapach potu – jakie są jego przyczyny?