Magazyn dla Kobiet

Dbam o zęby 4 sposobów na przebarwienia na zębach

4 sposobów na przebarwienia na zębach

​Plamy na zębach psują estetykę uśmiechu. Nierzadko są też pierwszym zwiastunek próchnicy. Na całe szczęście możemy im przeciwdziałać. Skaling, piaskowanie, mikrobrazja, to popularne metody usuwania brązowych plam. Czy są bolesne? Na czym polegają i którą z nich wybrać?

Jak powstają przebarwienia?

Największy wpływ na powstawanie przebarwień na naszym szkliwie ma dieta. To co jemy może bowiem zawierać barwniki, które osadzają się w zakamarkach między zębami. Do tego oczywiście pamiętać musimy, że plamy mogą być spowodowane osadzaniem i rozkładaniem się resztek pokarmu. Na koniec plamy mogą być także wynikiem aktywności bakterii, których naczelnym zadaniem jest niszczenie naszego szkliwa. Plamy na zębach mogą mieć też nieco bardziej skomplikowane przyczyny. Mogą świadczyć o złej gospodarce naszego organizmy w odniesieniu do wielu związków chemicznych, dobrym przykładem jest tutaj żelazo. Plamy z czasem mogą przerodzić się w ubytek, a ubytek pochłonąć większą cześć zęba. Zęby najlepiej wiec leczyć już w sytuacji, gdy rozmiar szkody jest jak najmniejszy. Protezy, korony czy implanty zębów są drogie i powinniśmy traktować je tylko jako absolutną ostateczność. Niestety sporo osób ze strachu przed stomatologiem zaniedbuje leczenie swoich zębów, finalnie zjawiając się u dentysty dopiero w sytuacji, gdy nawet na odbudowę jest już za późno.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Skaling

Skaling to metoda wykorzystująca ultradźwięki. Fala ultradźwiękowa kierowana jest bezpośrednio na przebarwienie za pomocą skalera. Ultradźwięki odrywają osad, a woda, która pompowana jest na bieżąco przez skaler spłukuje go z powierzchni zęba.

Piaskowanie

Piaskowanie to proces przypominający techniki blacharsko-lakiernicze. W sumie jest on bardzo podobny, oba usuwają zanieczyszczenia. W piaskowaniu stomatologicznym wykorzystuje się drobinki krzemionki, które w strumieniu pod ciśnieniem kierowane są bardzo precyzyjnie na powierzchnię zębów i zanieczyszczeń. Maja za zadanie rozbić złogi, a woda, podobnie jak w przypadku skalera usuwa je z powierzchni zęba. Często stosuje się zarówno sklaing jak i piaskowanie. Stosowanie dwóch, bardzo podobnych w efekcie technik, ale wykorzystujących inne technologie, daje większe szanse na usunięcie zanieczyszczeń.

Mikrobrazja

Nieco bardziej zaawansowany zabiegiem jest mikrobrazja. Dzieli się ona na dwa etapu. W pierwszym powierzchni zęba czyszczona jest przy pomocy gumki założonej na wiertło stomatologiczne. Gumka z pumeksem mechanicznie czyści zanieczyszczenia. Drugim etapem jest pastowanie zębów kwasem. Po uprzednim zabezpieczeniu dziąseł wazeliną, na gumkę nakłada się pastę zawierająca kwas solny lub fosforowy, którą wciera się w zęby.

Licówki

Na koniec zabieg estetyczny, który co prawda zanieczyszczeń nie usunie, ale da nam pożądany efekt. Mowa o licówkach. Licówki powinno się poprzedzać jedną z omawianych poniżej metod mechanicznego usuwania złogów i przebarwień. W praktyce licówki to po prostu płatki ceramiki, imitujące płytkę szkliwa, które nakleja się na zęby. Można dobrać ich kształt i kolor, a przez to przysłonić przebarwienia, których nie da się usunąć. Nakleja się je jedynie na lico zęba, to też warto zadbać o to by przed zabiegiem zęby osiągnęły jak najbardziej możliwy stan higieny.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.