Jak zadbać o oświetlenie pokoju dziecięcego
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Africa Studio
Każdy rodzić chciałby, by pokój jego dziecka był wygodny, bezpieczny i oczywiście ładny. Na końcowy efekt urządzania wpływa oczywiście ogólne wykończenie ścian i podłóg, rodzaje zakupionych mebli oraz oczywiście oświetlenie – które pozwala na wygodne funkcjonowanie także po zmroku. Jak zadbać o ostatni z wymienionych elementów? Podpowiadamy!
Lampy wiszące, stojące i kinkiety – co trzeba wiedzieć o oświetleniu pokoju dziecięcego?
W teorii pokój dziecięcy niczym nie różni się od innych pomieszczeń każdego domu czy mieszkania. W praktyce jednak okazuje się, że odpowiednie jego przygotowanie dla małego mieszkańca nie jest prostą sprawą. Wynika to oczywiście z klasycznego konfliktu interesów – gdyż dzieci i rodzice często mają odmienne zdanie na temat tego, co ładne, konieczne i potrzebne. Nie inaczej jest też w przypadku oświetlenia. W końcu dzieci często chciałyby mieć jak najbardziej kolorowe i fantazyjne lampki, które jednak nie zawsze będą wzorcem użyteczności. Co gorsza, o ile wybranie nieco mniej „rozsądnych” mebli czy koloru ścian z reguły nie jest większym problemem, to zastosowanie nieodpowiedniego oświetlenia może już powodować poważne problemy na różnych płaszczyznach.
- Zbyt słabe lub przesadnie mocne i źle rozplanowane oświetlenie będzie przeszkadzać zarówno w pracy przy biurku, jak i zabawach. Półmrok lub jaskrawe światło mogą także źle wpływać na wzrok dziecka.
- Trudne w obsłudze lub kiepskie jakościowo lampki mogą szybciej ulegać zepsuciu, generując niepotrzebne koszty.
- Jakość oświetlenia oraz wybrane rozwiązania mają też bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dzieci.
Lampki dla dzieci – jakie są ich rodzaje?
Przygotowując się do urządzania pokoju dziecięcego, warto też znać różne typy oświetlenia, które można w nich stosować.
- Lampy sufitowe i wiszące do pokoju dziecięcego – możliwości jest w tym przypadku całkiem sporo i wszystkie one mogą służyć jako główne źródło oświetlenia.
- Kinkiety i lampy ścienne – są one dość popularne jako zamiennik lampki nocnej.
- Lampy stojące – tradycyjnie w pokoju dziecięcym powinny się znaleźć minimum dwie – jedna na biurku, a druga przy łóżku. Choć oczywiście można też skorzystać z jednej dużej lampy z kilkoma ramionami lub też przenośnego źródła światła montowanego na klips.
Lampy do pokoju dziecięcego – jak je rozplanować?
W dzisiejszych czasach liczba dostępnych lamp do pokoju dziecięcego jest olbrzymia. Nic więc dziwnego, że czasem nawet doświadczeni projektanci wnętrz mają problem z ich dobrym wyborem. Dlatego też dobrze jest podejść do tego problemu rozważnie i nie pod wpływem chwili. W końcu przecież także rodzice w gorączce urządzania mogą zbyt mocno ponieść się fantazji. Jak już wspomnieliśmy, jednym z najczęstszych problemów jest zbyt mocne skoncentrowanie się na wyglądzie, kosztem własności użytkowych. Skutkiem tego może być zakup bajkowych i kolorowych lamp, które jednak nie dają światła o odpowiedniej mocy i barwie – a różowa poświata w pokoju księżniczki jest dobra tylko na krótką metę. Drugą ważną kwestią jest odpowiednie rozplanowanie oświetlenia i samych włączników. Poszczególne strumienie światła powinny równomiernie padać na przestrzeń całego pokoju. Dodatkowe lampki powinny z kolei oświetlać kluczowe rejony pomieszczenia – takie jak miejsca do zabawy czy biurko. Dobrym wyborem zawsze będzie też lampka nocna, która może się przydać do czytania i zabawy oraz poprawi bezpieczeństwo nocą – ułatwiając np. dotarcie do łazienki.
Na co uważać podczas zakupu lamp do pokoju dziecięcego?
Mówiąc o oświetleniu pokoju dla dzieci, koniecznie trzeba też wspomnieć o kilku kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Warto tu oczywiście podkreślić, że w teorii wszystkie dostępne w sprzedaży lampki muszą spełniać określone wymagania. Praktyka pokazuje jednak, że dziecięca wyobraźnia czasem może zaskoczyć nawet najbardziej przemyślnych konstruktorów. Na co zwracać szczególnie uwagę?
- Materiały – warto zrezygnować ze szklanych kloszy, które po zbiciu mogą okazać się bardzo niebezpieczne.
- Stabilność – dobra lampa na biurko powinna być stosunkowo trudna do przewrócenia.
- Źródło światła – bez wątpienia do pokoju dziecięcego warto wybrać rozwiązania LED – które są nie tylko energooszczędne, ale też w mniejszym stopniu się nagrzewają, co zmniejsza ryzyko poparzenia.
- Układ elektryczny – optymalnym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie oświetlenia, by maksymalnie zmniejszyć liczbę kabli i wtyczek. Dodatkowo warte rozważenia są też lampki zintegrowane, które nie mają klasycznych i potencjalnie niebezpiecznych po wykręceniu żarówki gniazd.
Na koniec warto też dodać, że nawet najlepsze lampy dziecięce nie zastąpią rozsądku – rodziców i dzieci. Dlatego też Ci pierwsi od najmłodszych lat powinni przekazywać swoim pociechom podstawowe informacje na temat bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych oraz zagrożeń z tym związanych.
Urządzając lub remontując pokój dla dziecka, zawsze trzeba pamiętać, że będzie w nim każdego dnia mieszkał bliski nam młody człowiek. Dlatego też warto zadbać, by otaczająca go przestrzeń była użyteczna, bezpieczna i maksymalnie dopasowana do zainteresowań i pragnień malucha czy nastolatka. Pomóc w tym mogą specjalistyczne sklepy z oświetleniem – takie jak Lampy.pl!
Artykuł sponsorowany
Warto zobaczyć
Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza push...
Jak przygotować się do imprezy Sylwestrowej?