Jak wygląda praca dermatologa?
Dermatolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami skóry. Aby udać się do dermatologa, należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub umówić się do niego prywatnie. Z jakimi chorobami i problemami należy udać się do dermatologa? Jak przygotować się do wizyty?
Co leczy dermatolog?
To, jak wygląda nasza skóra, włosy i paznokcie, często odzwierciedla stan całego naszego organizmu i trapiących go dolegliwości. Dlatego też dermatolog musi posiadać szeroką wiedzę z wielu innych dyscyplin medycznych. Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi przychodzimy do dermatologa są wirusowe choroby skóry, objawiające się zwykle różnego typu brodawkami lub kłykcinami. Ponieważ mogą być one przyczyną rozwoju znacznie poważniejszych chorób, niezbędne jest, aby każdy lekarz dermatologii posiadał szeroką wiedzę dotyczącą nowotworów i wirusów onkogennych. Do dermatologa należy się wybrać również w przypadku chorób skóry, mających podłoże grzybicze lub bakteryjne oraz alergii skórnych, które obecnie dotykają coraz większej liczby osób. Do dermatologa zgłaszają się także osoby mające problemy na przykład z wypadającymi włosami lub łamiącymi się paznokciami.
"Dermatolog to specjalista, do którego pacjenci udają się z problemami skórnymi. Warto zainteresować się nieco bardziej jego pracą, ponieważ na wielu zdrowotnych obszarach ma swoje zastosowanie." - źródło: pakiety-medyczne.pl
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Czasem zdarza się tak, że objawy pojawiające się na skórze są sygnałem poważniejszych schorzeń, dlatego podczas pierwszej wizyty i wywiadu lekarskiego, lekarz może spytać o rzeczy na pozór nieoczywiste. Dermatolog może zapytać o takie problemy jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby wieńcowe, zaburzenia tarczycy i hormonalne oraz o to czy przyjmujesz jakieś leki. Dlatego warto przed wizytą przygotować spis leków, a także suplementów i ziół, jakie przyjmujesz. Specjalista z pewnością będzie chciał także wiedzieć, czy cierpiałeś na jakieś przewlekłe choroby dermatologiczne oraz czy jesteś alergikiem Może też być ciekaw, jak wygląda Twoja dieta oraz czy palisz papierosy. Jeśli posiadasz wykonane niedawno badania krwi i moczu, to zabierz ich wyniki ze sobą.
Nie tylko w razie choroby
Wiele osób trafia pierwszy raz do dermatologa dopiero, gdy pojawią się u niech problemy ze skórą, włosami lub paznokciami. Tymczasem warto wybrać się do tego specjalisty na badanie znamion. Lekarz obejrzy całe Twoje ciało i oceni, czy znamiona na Twoim ciele są bezpieczne. To powód, dla którego warto udać się na kontrolę – istnieją miejsca, gdzie możesz nie zauważyć znamienia, które wygląda podejrzanie – na przykład za uszami, czy na plecach. Przeważnie to tak zwane pieprzyki są brązowe, okrągłe lub owalne i nie wystają ponad powierzchnię skóry. Mogą to być również wystające, różowe lub brązowe, brodawki łojotokowe, włókniaki – w kolorze skóry – oraz intensywnie czerwone grudki, czyli naczyniaki. Jeśli któreś z Twoich znamion będą wymagały obserwacji, specjalista zaleci ci wizytę za pół roku lub za rok. Jeżeli natomiast jakieś znamię pojawiło się nagle, jest ciemnobrązowe lub czarne, ma ponad 6 mm średnicy, zaczerwienione brzegi, krwawi albo swędzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.
Jak znaleźć dobrego dermatologa?
Należy kierować się opinią innych osób. Warto znaleźć specjalistę, który cieszy się dobrą opinią pacjentów. Warto także zwrócić uwagę na doświadczenie lekarzy. Do miejsc godnych polecenia w Warszawie należy Klinika Murano, charakteryzująca się długim doświadczeniem w specjalistycznej diagnostyce i leczeniu dermatologicznym, zabiegach z dziedziny dermatologii estetycznej oraz laseroterapii. Dzięki temu, klinika oferuje profesjonalne i rzetelne podejście do pacjenta oraz nowoczesne zabiegi z dziedziny dermatologii.
Warto zobaczyć
Gdynia – noclegi i apartamenty nad morzem dla...
Wyjątkowe pomysły na prezent dla dziecka z LEGO...