Kontrowersyjna medyczna marihuana
Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów dzisiejszych czasów jest sprawa medycznej marihuany, która ma wielu zwolenników, ale także duże grono przeciwników. W Polsce weszła już ustawa, według której leki na bazie medycznej marihuany będzie mógł przepisać każdy lekarz, określając odpowiednią dawkę w zależności od potrzeb pacjenta. Istotne jest także to, że takie leki będą przygotowywane przez farmaceutów po okazaniu recepty, nie będzie zatem gotowych leków.
Polska ustawa zaznacza jednak, że hodowla konopi nadal nie jest legalna. Oznacza to, że specyfik będzie do aptek sprowadzany z zagranicy. Aby dana apteka mogła sprzedawać leki z medycznej marihuany będzie musiała dostać specjalne pozwolenie, którego ważność będzie wynosić 5 lat. Najprawdopodobniej marihuana będzie sprowadzana z Holandii, jednak mogą pojawić się problemy z jej dostępnością, ponieważ według holenderskiego prawa ilość konopi sprzedawanych innym krajom jest ograniczona. Problemem może być też fakt, że w Polsce jest bardzo mała ilość lekarzy, którzy specjalizują się w terapii marihuaną.
Terapia marihuaną
Zwolennicy medycznej marihuany podkreślają, że jest to środek, który może złagodzić mocne bóle poważnie chorych osób. Według badań konopie mogą mieć wiele pozytywnych zastosowań w medycynie. Przede wszystkim jest to środek przeciwbólowy, który posiada także właściwości przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwnowotworowe. Medyczna marihuana chroni układ nerwowy przed stresem i zmęczeniem, podnosi odporność organizmu, jest także środkiem przeciw nudnościom i wymiotom. Najczęściej medyczne konopie są stosowane w przypadku leczenia osób z zaawansowanymi formami nowotworów. Może ona niwelować skutki chemioterapii (np. nudności). Marihuana jest także stosowana w leczeniu takich chorób jak epilepsja, Alzheimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane, zapalenie jelit, psychoza, autyzm. Tak jak w przypadku wielu innych leków, także stosując medyczną marihuanę, mogą pojawić się skutki uboczne, a są to między innymi senność, suchość jamy ustnej czy zmniejszenie apetytu.
Medyczna marihuana - legalna?
Medyczna marihuana ma też swoich przeciwników. Jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów, który wzbudza wiele emocji. Najważniejszym argumentem oponentów zalegalizowania leczenia marihuaną jest fakt, że jest to narkotyk. Według nich leczenie marihuaną to tylko furtka do tego, aby używać tego specyfiku legalnie bez żadnych prawnych konsekwencji. Podkreślają też, że nie końca jest określone jakie stężenie THC powinno być stosowane w trakcie leczenia. Jednak najważniejszym argumentem przeciw legalizacji marihuany jest możliwość uzależnienia.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami, czy przeciwnikami medycznej marihuany, najważniejsze są badania lekarskie, które udowadniają jej pozytywny wpływ na pacjenta, bądź przedstawiają realne dowody jej negatywnego działania. Takie badania są nadal prowadzone na całym świecie - większość nich jest przeprowadzana w Stanach Zjednoczonych.
Warto zobaczyć
Jakie płytki do kuchni wybrać? – Porady...
Dlaczego morfologia w ciąży jest ważna?