Magazyn dla Kobiet

Czas na RELAKS Skąd bierze się cholesterol?

Skąd bierze się cholesterol?

Wokół cholesterolu pojawiło się wiele mitów. Samo słowo wywołuje negatywne skojarzenia, a podczas rozmowy traktowany jest jako wróg publiczny numer jeden. Dziś postanowiliśmy obalić wszelkie stereotypy, ponieważ sam cholesterol odgrywa szalenie istotną rolę w ludzkim organizmie – i to nie jedną! Co warto wiedzieć? Czym jest cholesterol dobry i zły? Jaki ma wpływ na organizm zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tego związku? Podpowiadamy w artykule!

Skąd bierze się cholesterol?

Zastanawiasz się, skąd bierze się cholesterol? Otóż jego zdecydowanie większa część, bo ponad 2/3 pochodzi z ludzkiej wątroby – to właśnie tam syntetyzowany jest ten związek. Jego pozostała część, czyli 1/3 dostarczana jest do organizmu poprzez spożywanie danych pokarmów. W ludzkim ciele cholesterol występuje w dwóch postaciach jako wolny, samodzielny związek lub połączony z innymi składnikami znajdującymi się w organizmie.

Jakie funkcje pełni cholesterol?

Pierwszą podstawową funkcją, o której wiele osób nie wie to fakt, iż cholesterol jest budulcem błon komórkowych. Otóż to! Każda komórka ludzkiego ciała zbudowana jest z tego związku chemicznego. Z cholesterolu powstają także kortykosteroidy, czyli hormony kory nadnerczy. Ich misją specjalną jest prawidłowa regulacja metabolizmu. Nie można również zapomnieć o składnikach żółci, czyli kwasach tłuszczowych – odpowiedzialnych za usprawnianie procesu trawienia i witaminie D, która pozytywnie oddziałuje na mięśnie, kości i nerwy. Potwierdzamy – te składniki także powstają z cholesterolu!

Cholesterol dobry i zły – o lipoproteinach słów kilka

Czym jest cholesterol? To tłuszcze proste, nazywane także lipidami. Związek ten nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego też, aby pozytywnie oddziaływał na funkcjonowanie organizmu, musi być transportowany w specjalnych pęcherzykach, określanych mianem lipoprotein. Istnieją dwa najważniejsze rodzaje lipoproteinów – HDL i LDL.

Lipoproteiny LDL odpowiedzialne są za przenoszenie cholesterolu z wątroby do tkanek. Jeśli poszczególne procesy odbywają się w prawidłowych warunkach, cholesterol dociera do nerek, kory nadnerczy i do innych obszarów, które potrzebują lipidu do wytwarzania związków. W przypadku, gdy cholesterolu jest za dużo, tkanki nie mogą wykorzystać tłuszczu – jego nadmiar zaczyna odkładać się w ścianach naczyń. To natomiast doprowadza do rozwoju miażdżycy.

Natomiast misją specjalną lipoprotein HDL jest transport cholesterolu w kierunku przeciwnym, czyli z tkanek do wątroby. Te związki pełnią szalenie istotną funkcję w ludzkim organizmie, ponieważ zmniejszają one powstałe złogi w naczyniach.

O dobrym i złym cholesterolu dowiesz się więcej tu - https://optymalnewybory.pl/dobry-i-zly-cholesterol-co-powinienes-wiedziec/.

 

Artykuł sponsorowany

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.