Skąd bierze się cholesterol?
Wokół cholesterolu pojawiło się wiele mitów. Samo słowo wywołuje negatywne skojarzenia, a podczas rozmowy traktowany jest jako wróg publiczny numer jeden. Dziś postanowiliśmy obalić wszelkie stereotypy, ponieważ sam cholesterol odgrywa szalenie istotną rolę w ludzkim organizmie – i to nie jedną! Co warto wiedzieć? Czym jest cholesterol dobry i zły? Jaki ma wpływ na organizm zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tego związku? Podpowiadamy w artykule!
Skąd bierze się cholesterol?
Zastanawiasz się, skąd bierze się cholesterol? Otóż jego zdecydowanie większa część, bo ponad 2/3 pochodzi z ludzkiej wątroby – to właśnie tam syntetyzowany jest ten związek. Jego pozostała część, czyli 1/3 dostarczana jest do organizmu poprzez spożywanie danych pokarmów. W ludzkim ciele cholesterol występuje w dwóch postaciach jako wolny, samodzielny związek lub połączony z innymi składnikami znajdującymi się w organizmie.
Jakie funkcje pełni cholesterol?
Pierwszą podstawową funkcją, o której wiele osób nie wie to fakt, iż cholesterol jest budulcem błon komórkowych. Otóż to! Każda komórka ludzkiego ciała zbudowana jest z tego związku chemicznego. Z cholesterolu powstają także kortykosteroidy, czyli hormony kory nadnerczy. Ich misją specjalną jest prawidłowa regulacja metabolizmu. Nie można również zapomnieć o składnikach żółci, czyli kwasach tłuszczowych – odpowiedzialnych za usprawnianie procesu trawienia i witaminie D, która pozytywnie oddziałuje na mięśnie, kości i nerwy. Potwierdzamy – te składniki także powstają z cholesterolu!
Cholesterol dobry i zły – o lipoproteinach słów kilka
Czym jest cholesterol? To tłuszcze proste, nazywane także lipidami. Związek ten nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego też, aby pozytywnie oddziaływał na funkcjonowanie organizmu, musi być transportowany w specjalnych pęcherzykach, określanych mianem lipoprotein. Istnieją dwa najważniejsze rodzaje lipoproteinów – HDL i LDL.
Lipoproteiny LDL odpowiedzialne są za przenoszenie cholesterolu z wątroby do tkanek. Jeśli poszczególne procesy odbywają się w prawidłowych warunkach, cholesterol dociera do nerek, kory nadnerczy i do innych obszarów, które potrzebują lipidu do wytwarzania związków. W przypadku, gdy cholesterolu jest za dużo, tkanki nie mogą wykorzystać tłuszczu – jego nadmiar zaczyna odkładać się w ścianach naczyń. To natomiast doprowadza do rozwoju miażdżycy.
Natomiast misją specjalną lipoprotein HDL jest transport cholesterolu w kierunku przeciwnym, czyli z tkanek do wątroby. Te związki pełnią szalenie istotną funkcję w ludzkim organizmie, ponieważ zmniejszają one powstałe złogi w naczyniach.
O dobrym i złym cholesterolu dowiesz się więcej tu - https://optymalnewybory.pl/dobry-i-zly-cholesterol-co-powinienes-wiedziec/.
Artykuł sponsorowany
Warto zobaczyć
Audiobook - dobrodziejstwo słów czytanych
Szorty damskie i szorty męskie. Jakie modele...