Magazyn dla Kobiet

Strefa Beauty Jak działa lakier do włosów?

Jak działa lakier do włosów?

​Lakier do włosów to kosmetyk powszechnie znany. Choć nie używamy go na co dzień, to niemal każda kobieta ma go w swojej kosmetyczce. Preparat ten jest bowiem kosmetykiem do zadań specjalnych. Spryskana nim fryzura przez długie godziny będzie się prezentować idealnie. Jak jednak działają lakiery do włosów?

Jaka jest historia lakieru do włosów?

Już od starożytności kobiety stosowały naturalne związki (takie jak glinki i gumy) do utrzymywania włosów na miejscu. Nowoczesny lakier do włosów narodził się, dopiero gdy podczas II wojny światowej armia Stanów Zjednoczonych opracowała pojemniki z aerozolem.  Na początku technologia ta wykorzystywana była do rozpylania insektycydów na dużych obszarach. W ciągu następnej dekady technologia aerozoli rozprzestrzeniła się na inne branże, takie jak farby i powłoki oraz higiena osobista. Pierwsze komercyjne lakiery do włosów pojawiły się na rynku pod koniec lat 40. XX wieku. Pierwsze lakiery wykorzystywały szelak i naturalną żywicę. Dziś preparat ten składa się z zupełnie innych składników. Na półkach takich drogerii jak perfumeria.pl/collections/lakiery-do-wlosow bez problemu można więc spotkać ekologiczny lakier do włosów, który nie szkodzi kosmykom.

Jakie substancje zawiera lakier do włosów?

Lakier do włosów to tak naprawdę roztwór alkoholowy, alkoholowo-wodny lub wodny roztwór żywicy. Do stwarzania tego preparatu wykorzystuje się żywice kopolimerowe akrylowe, octanu winylu, poliurentanowe oraz pochodne poliwinylopirolidonu. W nowoczesnych lakierach zazwyczaj jednak można spotkać jedną żywicę lub mieszaninę żywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu z dodatkiem plastyfikatorów, takich jak silikony, estry kwasów tłuszczowych i środków pomocniczych: filtrów UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Ważnym składnikiem lakierów jest również gaz pędny, czyli propelent. Ich stężenie wynosi 20-60%.

Mówiąc o składnikach lakieru do włosów, trzeba też wspomnieć, że te kupione w Europie będą się różnić od tych amerykańskich. Na Starym Kontynencie w lakierach najczęściej stosowane są takie gazy pędne jak eter dimetylowy (DME) lub mieszanina propanu, butanu i izobutanu. Amerykański kosmetyk do stylizacji włosów możne natomiast zawierać fluoropochodne, np. difluoroetan (HFC-152a), które w Europie są już zabronione.

Jak działa lakier do włosów?

Lakier rozpylany jest na włosach pod postacią aerozolu. Po tym jak z zaaplikowanych substancji odparuje rozpuszczalnik, żywica utworzy cienką warstwę na powierzchni włosa - w miejscu, gdzie kosmyki się krzyżują. To właśnie ta powłoka umożliwia modelowanie i utrwalenie fryzury. To, ile będzie się ona utrzymywać, w dużej mierze zależy od zastosowanej żywicy.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.