Magazyn dla Kobiet

Dbam o zęby Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Przebarwienia zębów to w dzisiejszych czasach częsty problem. Spowodowane są piciem kawy, czerwonego wina czy paleniem papierosów. Całe szczęście wybielanie zębów jest coraz bardziej dostępne. Umożliwiają je żele, pasty wybielające lub wybielanie laserowe.

Zapomnij o kamieniu i zżółceniach

Przebarwienia mogą być skutkiem wielu czynników. Kawa, herbata, wino, papierosy, a nawet antybiotyki, mają na nie wpływ. Również płytka nazębna, odkładająca się, gdy nie umyjemy zębów po jedzeniu. Bez regularnego jej usuwania tworzy się kamień. Tym samym zęby żółkną. Nie pozbędziemy się tego w domu. Najpierw musimy udać się do dentysty, by go usunął. Po tym zabiegu zabieramy się za wybielanie.

Wybielanie zębów w domu

Preparaty wybielające są bezpieczne i działają. Musimy tylko czytać zalecenia z ulotki. Zęby trochę zjaśnieją, ale nie znikną z nich plamy czy przebarwienia, do tego potrzebne jest profesjonalne czyszczenie u dentysty. Zazwyczaj cały proces trwa kilka tygodni, a efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy.

  • Przezroczyste paski – zawierają wybielający żel. Przyklejamy je do zębów, górnych i dolnych dwa razy dziennie i pozostawiamy na ok. 30 minut. Efekt jest widoczny po kilku dniach. Aby utrzymać dobre rezultaty, zabieg powtarza się co pół roku.
  • Pasty – myjemy nimi zęby dwa razy dziennie, rano, wieczorem i po jedzeniu. Pastę taką można stosować bez obaw, na zmianę ze zwykłą.
  • Wybielacz w sztyfcie – po umyciu zębów końcówką sztyftu malujemy je dokładnie, najlepiej na noc. Zmiany widać po dwóch tygodniach.
  • Dwufazowy żel – w opakowaniu znajduje się protetyczna nakładka, którą zanurzamy się w żelu i codziennie nanosimy na poszczególne zęby na 10 minut. Pierwsze efekty widać po tygodniu.
  • Nakładki-szyny – wypełnione substancją wybielającą. Stosujemy przez 5 dni po 20–30 minut. Wciskamy je na zęby i zagryzamy.

wybielanie zębów

Wybielanie zębów u stomatologa

Te leczone kanałowo często ciemnieją, ale i je można wybielić. Lekarz otwiera ząb i sprawdza czy był dobrze wyleczony. Następnie wprowadza uszczelniający preparat, a później środek wybielający. Po tygodniu przychodzimy na pierwszą kontrolę. Ząb jest plombowany, gdy wszystko z nim w porządku. Jest on rozjaśniany od środka aż po powierzchnię szkliwa. Cena od 30 do 50 zł za jedną próbę wybielenia. Czasem trzeba je powtórzyć.
Nakładki z żelem – są robione podczas pierwszej wizyty. Zabieramy je do domu razem z dobranym żelem i używamy według zaleceń lekarza. Najlepiej używać na noc. Wszystko trwa dwa tygodnie. Cena od 500 do 1200 zł, zależy od rodzaju preparatu.

Wybielanie laserem – po nałożeniu na zęby substancji wybielającej naświetla się je laserem. Koszt to 800-2000 zł.
Naświetlanie – stomatolog zabezpiecza dziąsła żywicą w piance, a następnie na zęby nakłada substancję wybielającą, którą naświetla lampą. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i kosztuje ok. 2500 zł. Niekiedy jeden zabieg nie wystarczy.

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.