Magazyn dla Kobiet

Dbam o zęby Dlaczego niektórzy boją się dentysty?

Dlaczego niektórzy boją się dentysty?

Większości z nas dentysta nie kojarzy się z niczym przyjemnym, wręcz przeciwnie na samą myśl niektórych zapewne przechodzą ciarki i ogarnia strach. Każdy chociaż raz w życiu słyszał przydomek dentysta-sadysta i zapewne wielu może się z nim zgodzić. Skoro tak wielu pacjentów odczuwa lęk przed wizytą u stomatologa warto zastanowić się skąd tak naprawdę wziął się ten powszechny lęk przed dentystami? Wszyscy chyba znamy przydomek dentysta-sadysta, który wyraża to, jak wielu z nas bo się wizyt u tego specjalisty. Skąd wziął się powszechny lęk przed dentystami i jak bardzo może nam zaszkodzić?  Czy właściwie dbając o zęby możemy uniknąć kontroli u stomatologa?

Strach dużych i małych


Strach przed wizytą u dentysty dotyka często nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Może mieć wiele przyczyn: czasem są to przykre wspomnienia o bolesnych zabiegach z dzieciństwa, a czasem ktoś inny napędzi nam niezłego stracha opowiadając przebieg swojej ostatniej krwawej wizyty.  Często źródłem lęku przed dentystą są po prostu nieprzyjemne skojarzenia z samym gabinetem jak np. fotel stomatologiczny rodem z horroru czy mrożąca krew w żyłach aparatura. Skoro może to przerazić dorosłego, to co dopiero takie maluchy. Na szczęście coraz więcej dentystów wykazuje ogromną cierpliwość do dzieci, tłumacząc im wszystko, pokazując sprzęty i oswajając z tym co za chwilę będzie się działo.

Ból za karę?

Mnóstwo osób determinowanych strachem przed wizytą u stomatologa unika ich jak ognia. W ten sposób zamiast chronić je przed próchnicą czy chorobami dziąseł tylko pogarszają stopniowo ich stan. Kiedy zaś sytuacja jest tak poważna, że w końcu muszą przyjść do gabinetu dentysty, okazuje się, że leczenie będzie nie tylko długotrwałe, ale też nieprzyjemne.

strach przed dentystą

Lęk przed dentystami fachowo nosi nazwę dentofobii. Szacuje się że aż 1/3 dorosłych Polaków cierpi na tę przypadłość. Efekty tego widać niestety w statystykach: z przeprowadzonych niedawno badań „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” wynika, że ponad 50% Polaków odwiedza dentystę dopiero po powstaniu ubytków, wcześniej unikając regularnych kontroli, a  1/5 chodzi do stomatologa tylko po to, żeby wyrwać ząb!

Uśmiechnij się do dentysty

Niestety wizyty u stomatologa są niezbędne dla utrzymania prawidłowego zdrowia i higieny jamy ustnej i nawet najgorszy strach przed dentystą trzeba będzie kiedyś pokonać. Pocieszeniem może być jednak fakt, że jeśli będziemy właściwie dbać o nasze zęby, to wizyty staną się rzadsze i o wiele przyjemniejsze, bo często pozbawione bolesnych zabiegów. Na takie wizyty kontrolne spokojnie można przychodzić z uśmiechem na twarzy – nie tylko szczerym, ale przede wszystkim zdrowym!

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.