Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Dlaczego morfologia w ciąży jest ważna?

Dlaczego morfologia w ciąży jest ważna?

Ciąża to trudny czas dla organizmu kobiety. W tych miesiącach warto o siebie dbać i często odwiedzać lekarza. Jednym z najważniejszych badań w ciąży jest morfologia, dzięki której dowiemy się o wszystkich zachodzących w organizmie zmianach.

Jak często trzeba wykonywać morfologię w ciąży?

Morfologia to inaczej badanie krwi. Każdy z nas zna ten zabieg – do gabinetu przychodzimy na czczo, a samo pobieranie krwi tra kilkadziesiąt sekund. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, badanie takie zaleca się robić co 4- 5 tygodni – a już absolutnie obowiązkowe jest wykonanie go podczas ciąży co najmniej 5 razy. Wyróżniamy morfologię z rozmazem i bez rozmazu – ta pierwsza jest analizą zarówno jakościową, jak i ilościową, natomiast klasyczne pobieranie bez rozmazu jest tylko ilościowe. Warto zaznaczyć, że morfologia jest podstawowym badaniem w ciąży i kobieta nie musi za nie płacić. Po pobraniu krwi pacjentka dostaje wyniki, które następnie powinny być zinterpretowane przez lekarza, więcej o tym, co może znaleźć się w takiej analizie, przeczytasz na https://cafe-mama.pl/mpv-morfologia-co-oznacza-niskie-a-co-podwyzszone-mpv. Wymieniony w artykule wskaźnik MPV jest jednym ze współczynników morfologii krwi i określa jakość i wielkość płytek krwi. To jedna z podstawowych informacji, które dają lekarzowi jasny obraz ogólnego stanu organizmu ciężarnej.

Dlaczego morfologia w ciąży jest ważna?

W codziennym życiu, jeśli coś dzieje się z naszym ciałem, najczęściej jesteśmy wysyłani przez lekarza właśnie na badania krwi. Morfologia może być zlecana w bardzo różnym zakresie – czasem bada się prolaktynę, czasem na przykład poziom różnego rodzaju witamin. Przede wszystkim jednak morfologia mówi o ogólnym stanie zdrowia kobiety, o tym, czy w organizmie nie ma stanu zapalnego, oraz na przykład, jaki jest aktualny poziom glukozy, cholesterolu, hormonów tarczycy, czy stężenia kreatyniny. Wszystkie te rzeczy są niezwykle ważne i pozwolą lekarzowi szybko wykryć, czy coś niepokojącego nie dzieje się z naszym ciałem, a także zareagować odpowiednio na zmiany. Dzięki badaniom krwi dobierzemy odpowiednią dietę i w razie potrzeby dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin.

Jakie jeszcze badania należy robić w ciąży?

Morfologia to jedno z najważniejszych badań w ciąży, ale oczywiście istnieje jeszcze szereg innych wizyt u lekarza, które powinnyśmy w tym ważnym czasie odbyć. W pierwszych tygodniach ciąży, oprócz morfologii obowiązkowe są badania masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie piersi, cytologia, a także pobranie materiału na posiew bakteriologiczny. Należy także zrobić badania serologiczne, badanie ogólne moczu i stężenie glukozy. W następnych tygodniach należy wykonać także badanie USG, test PTA, badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby, a także badanie na przeciwciała przeciwko wirusowi HIV oraz HCV.

Oczywiście warto pamiętać o profilaktycznych wizytach u ginekologa, a także badaniach prenatalnych. Jak widzimy, wizyt u lekarza, które trzeba odbyć w ciąży, jest całkiem sporo, warto jednak słuchać specjalistów i odpowiednio reagować na potrzeby swojego ciała.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.