Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Jak poradzić sobie z nieplanowaną ciążą?

Jak poradzić sobie z nieplanowaną ciążą?

Ciąża nie zawsze jest powodem do radości. Dwie kreski na teście ciążowym mogą być przyczyną rozpaczy. Niechciana, nieplanowana ciąża to bardzo trudny czas. Jest to moralnie, etycznie i społecznie bardzo duże wyzwanie. Jak sobie poradzić z niechcianą ciążą?

Skąd się biorą nieplanowane ciąże?

Zgodnie z danymi statystycznymi, najczęściej w niechciane ciąże zachodzą młode kobiety, które zazwyczaj przy jednym z pierwszych stosunków nie stosują środków antykoncepcyjnych, nie znają dobrze własnego ciała, by oszacować, czy mają dni płodne. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że nieplanowana ciąża często przytrafia się parom, które są w otwartych związkach. O czym mowa? To, na czym polega otwarty związek wyjaśnia artykuł na polowki.pl, dokładnie omawiając wszelkie aspekty z tym związane. Niestety bywa, że nawet stosując antykoncepcję, można zaliczyć wpadkę. Powodem zazwyczaj bywa nieprawidłowe jej użycie. Problemem są pękające prezerwatywy, nieregularnie przyjmowane tabletki antykoncepcyjne, ale i niewielkie nieregularności cyklu, które zaburzają obraz dni płodnych. Bywa i tak, że nieplanowana ciąża jest wynikiem gwałtu. To dodatkowo ogromna trauma dla kobiety, gdy nosi w łonie owoc przestępstwa.

Niechciana ciąża – co zrobić?

Jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, powinna to potwierdzić. Test ciążowy z pozytywnym wynikiem to za mało. Konieczne są dokładniejsze badania. Można zrobić w laboratorium testy z krwi. Polegają na pomiarze stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy krwi. Stosuje się je właśnie dla oceny rozwoju ciąży. Jeśli wynik z laboratorium będzie pozytywny, warto udać się do lekarza, by również potwierdził ciążę.

Nieplanowana ciąża jest bardzo trudnym przeżyciem i żadna kobieta nie powinna być wówczas sama. Dobrze jest porozmawiać z bliskimi. Nie powinno się ukrywać tego faktu, gdyż jest to znacznie trudniejsze. Bliscy powinni być grupą wsparcia w tak trudnych chwilach. Można, a wręcz warto udać się po pomoc do psychologa.

Jeśli kobieta jest w związku z mężczyzną, który jest ojcem dziecka, powinna porozmawiać z nim o nieplanowanej ciąży, gdyż to jest ich wspólna sprawa. Może się okazać, że choć dla obojga jest to niespodzianka, to jednak są w stanie zupełnie inaczej spojrzeć na problem i przy odrobienie wysiłku ciążę zaakceptować.

W sytuacji, gdy kobieta jest w niechcianej ciąży i sama musi sobie poradzić z taką sytuacją, powinna wiedzieć, że są fundacje, które pomagają przez to przejść, ale też oferują pomoc finansową i prawną.

Wyjściem z takiej sytuacji, jest również aborcja, choć w Polsce jest ona zakazana. Przez to stała się tematem wielu społecznych ruchów, które niestety źle odbijają się na zdrowiu kobiet. Zwłaszcza że choć pomaga w uniknięciu konieczności wychowywania pociechy, to jednak może odbić się na zdrowiu fizycznym kobiety i psychicznym (żal, trauma, smutek, poczucie winy).

Można pomyśleć również o oddaniu dziecka do adopcji. Jest wiele par, które nie mogą mieć dzieci, a chcą potomstwa. Noworodki szybciej znajdują dom niż starsze dzieci.

Jak poradzić sobie z nieplanowaną ciążą?

Trudno powiedzieć, jak poradzić sobie z nieplanowaną ciążą. Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Na pewno łatwiej jest, gdy zaakceptuje się to, że zostanie się mamą. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Najważniejsze jest znaleźć wsparcie w bliskim otoczeniu i wspólnie poszukać najlepszego wyjścia. Na pewno kluczowa może być pomoc psychologa. Warto wiedzieć, że niechciana ciąża jest jednym z czynników wywołujących ryzykowne zachowania w trakcie jej trwania oraz przekłada się na zwiększone ryzyko depresji poporodowej.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.