Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Nietrzymanie moczu po porodzie? To częsta dolegliwość – czy wiesz jak jej zaradzić?

Nietrzymanie moczu po porodzie? To częsta dolegliwość – czy wiesz jak jej zaradzić?

Jedną z najbardziej wstydliwych dolegliwości jest nietrzymanie moczu. Może mieć różne stadia – od początkowego, gdzie zauważamy wilgotną bieliznę, do zaawansowanego, gdy całe ubranie jest mokre. Zawsze jednak trzeba zacząć działać. Ta dolegliwość często pojawia się po porodzie.

Problemy fizjologiczne nie zawsze związane są z wiekiem, jak przyjęło się uważać. Bardzo często pojawia się np. nietrzymanie moczu po porodzie. Ciąża niewątpliwie wpływa na pęcherz moczowy. Problem ten dotyka wielu kobiet po urodzeniu dziecka i raczej nie mija samoistnie. Nie zawsze potrzebna jest jednak interwencja chirurga, często wystarczy trochę ćwiczeń, by wszystko wróciło do normy.

Nietrzymanie moczu po porodzie – skąd się bierze?

Dlaczego pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie, mimo że przed zajściem w ciążę nie było żadnych problemów fizjologicznych? To proste. W ciąży organizm kobiety jest bardzo obciążony, zachodzi wiele zmian. Już będąc w stanie błogosławionym, panie wielokrotnie zauważają wilgotną czy mokrą bieliznę, szczególnie po ataku kaszlu, wchodzeniu po schodach czy ataku śmiechu. Wówczas wydaje się to całkiem naturalne – dziecko rośnie, robi sobie miejsce w brzuchu, naciska na pęcherz albo go kopie. Ciągłe wizyty w toalecie to normalność, więc lekkie popuszczanie moczu przyjmuje się jako normę. Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie, gdy kobieta oczekuje, że jej organizm szybko się zregeneruje i wróci do kondycji sprzed kilku miesięcy. Często niestety tak nie jest.

Problem nietrzymania moczu po urodzeniu dziecka najczęściej dotyka te mamy, których potomek w dniu przyjścia na świat miał ponad 4 kg, a poród był dość długi i ciężki. Aczkolwiek są przypadki, iż nietrzymanie moczu po porodzie pojawia się u kobiet, które miały cesarskie cięcie. Wszystko związane jest z rozciągnięciem mięśni krocza oraz zwiotczeniem więzadeł, które są odpowiedzialne za podtrzymanie dolnej części odcinka układu moczowego. Cewkę moczową zamyka mięsień łonowo-guziczny, a gdy jest on rozluźniony – mocz wycieka.

Co robić, gdy po urodzeniu dziecka pojawia się nietrzymanie moczu?

Na szczęście w wielu przypadkach na nietrzymanie moczu po porodzie pomagają ćwiczenia mięśni Kegla. Można je wykonywać w dowolnej chwili w domowym zaciszu. Wystarczy się wygodnie położyć, zgiąć nogi w kolanach i zaciskać krocze, a po kilkunastu sekundach rozluźnić mięśnie. Panie, które są już nieco wprawione w takich treningach, potrafią to robić także na stojąco czy siedząco. Ważne jest to, by ćwiczenia były częste i regularne. Wówczas po kilku tygodniach problem powinien się zmniejszyć, a w końcu całkowicie zniknąć. Oczywiście może się zdarzyć, iż treningi niestety nie przyniosą zamierzonego efektu. Wtedy konieczna jest pomoc lekarza. Specjaliści często na początku decydują się na leczenie farmakologiczne, a jeśli i ono nie pomaga, wówczas jedną z popularniejszych terapii jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy. Wówczas stosuje się prąd elektryczny. Inną metodą jest biofeedback, czyli podłączenie pacjentki do aparatury i ćwiczenie oraz nadzorowanie skurczów dna miednicy. Dopiero gdy te wszystkie metody nie zadziałają, a nietrzymanie moczu po porodzie wciąż się utrzyma, konieczne będzie poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Artykuł zewnętrzny

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.