Magazyn dla Kobiet

Medycyna estetyczna Badanie moczu. Proste, szybkie, bezbolesne

Badanie moczu. Proste, szybkie, bezbolesne

​Ogólne badanie moczu to prosta metoda sprawdzenia stanu zdrowia. Pomoże w diagnostyce chorób nerek, wątroby, chorób metabolicznych czy układu moczowego. Kiedy w ogólnej ocenie moczu coś nas niepokoi, należy zbadać bardziej szczegółowo osad moczu. To właśnie dzięki temu badaniu możemy wykryć bakterie, kryształy czy pasożyty.

Co to są kryształy wykryte w moczu?

Bywa, że badanie moczu wykrywa w nim szczawiany wapnia. Mają one postać niewielkich kryształków. U zdrowej osoby występują one w bardzo małych ilościach. Jednak gdy kryształki się namnażają, dochodzi do ich krystalizacji, w efekcie czego może się rozwinąć kamica nerkowa.

Jak powstają szczawiany wapnia w moczu?

Aby kryształki powstały, musi złożyć się na to kilka czynników. Dzieje się to za sprawą pożywienia, przemian metabolicznych kwasu askorbinowego i glioksalowego. Do krystalizacji szczawianów przyczynia się także nadmiar magnezu, wapnia, cytrynianów,  a także kwaśne pH. Kiedy szczawiany mają problem z rozpuszczeniem się w moczu, wytrącają osad, który prowadzi do powstawania kamieni nerkowych.

Co zrobić, gdy ich ilość przekracza dopuszczalne normy?

Gdy w badaniu uzyskaliśmy przekroczoną normę szczawianów wapnia w moczu, należy zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Nie bagatelizujmy tego, bowiem nagromadzenie kamieni nerkowych prowadzi do kamicy, a ta jest bardzo bolesna i nieprzyjemna, przeważnie kończy się atakiem kolki nerkowej i „urodzeniem” owych kamieni.

Jeżeli mamy predyspozycję do tworzenia się kamieni, stosujmy się do kilku zasad:

Nawadniajmy organizm, pijmy minimum 2,5 l płynów w postaci wody mineralnej, herbatek owocowych czy owocowych soków, co ułatwi pracę nerek. Unikajmy tłuszczów zwierzęcych oraz warzyw zawierających szczawiany. Zrezygnujmy z używania soli kuchennej, zastąpmy ją zdrowymi zamiennikami. Zrezygnujmy z używek, przede wszystkim alkoholu. Zacznijmy uprawiać aktywność fizyczną, aby nie dopuścić do otyłości. Informacje na temat diety zalecanej przy kamicy można znaleźć na stronie: https://www.dbajonerki.pl/przepisy-dietetyczne/kamica-szczawianowo-wapniowa/dozwolone-i-przeciwwskazane-produkty-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.

Starajmy się jeść zdrowo, wprowadźmy do naszej diety produkty pełnoziarniste, zastąpmy ziemniaki kaszą lub ryżem. Unikajmy cukru, w zamian słodźmy herbatę np. miodem. Warto sięgnąć także po owoce i warzywa, które wykazują działanie wspomagające pracę nerek, takie jak np. żurawina, pomarańcza, brzoskwinia, czarna porzeczka, pietruszka, seler czy ogórek.

Nerki są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki ich ciężkiej pracy wydalane zostają wszystkie szkodliwe substancje przemiany materii. Dbajmy o nie, a na pewno się odwdzięczą!

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.