Magazyn dla Kobiet

Ciąża i Rodzicielstwo Sexting – jak wielkim jest zagrożeniem?

Sexting – jak wielkim jest zagrożeniem?

Możliwość swobodnej internetowej komunikacji sprawia, że jej uczestnicy niejednokrotnie są śmielsi i tym samym stać ich na odważniejsze reakcje niż podczas rozmowy w cztery oczy. Niestety brak kontaktu face to face może ułatwić użytkownikom podejmowanie szkodliwych działań takich jak hejtowanie, tworzenie fake newsów, czy sexting. W ninejszym artykule przybliżymy nieco bliżej temat ostatniego z nich – sextingu.

Czym jest sexting?

Jak można się domyślić, sexting to określenie pochodzące z języka angielskiego, a konkretniej – zostało ono utworzone z połączenia dwóch wyrazów „sex” oraz „texting”, czyli SMS-owanie, pisanie na czacie. Sexting odnosi się do aktywności internetowej lub SMS-owej, w ramach której osoby wymieniają się treściami o podłożu seksualnym. Mogą być to zarówno wiadomości tekstowe, jak i zdjęcia oraz filmy. Zjawisko sextingu może zaistnieć na portalach społecznościowych, na komunikatorach, w mailach, a także w wiadomościach MMS.

Do sextingu najczęściej dochodzi między osobami, które są w intymnej relacji lub między takimi, które pragną taką relację nawiązać. Popularną formą sextingu jest wysyłanie między rozmówcami nagich zdjęć. W polskim internecie nazywa się je „nudesami” (od angielskiego słowa „nude” oznaczającego „nagi”, „naga”).

Sexting a dzieci i młodzież 

O ile sexting, którego uczestnikami są osoby dorosłe, jest zjawiskiem niewywołującym żadnych społecznych kontrowersji, o tyle praktykowanie go przez osoby niepełnoletnie jest już problematyczne. A jak się okazuje, nastolatkowie oraz dzieci jako aktywni internauci są na to zjawisko szczególnie narażeni.

W badaniu “Nastolatki 3.0” przeprowadzonym w 2019 roku przez Państwowy Instytut Badawczy NASK okazało się, że 42% nastolatków w wieku 15-18 lat przynajmniej raz otrzymało od innej osoby intymne treści o podłożu seksualnym (nagie zdjęcia oraz filmy). Natomiast 13% badanych nastolatków przyznało, że sami byli nadawcami takich treści. Z kolei badania EU Kids Online z 2018 roku dowiodły, że w ciągu roku wiadomość związaną z seksem otrzymało 5,4% chłopców i 1,1% dziewcząt w wieku 11-12 lat, a także 12,3% chłopców i 9% dziewcząt w wieku 13-14 lat.

Biorąc pod uwagę powyższe wyniki badań, a także zakładając, że wielu respondentów i respondentek zataiło lub nie chciało zgodnie z prawdą odpowiedzieć na pytania, można stwierdzić, że sexting jest zjawiskiem bardzo powszechnym.

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą sexting?

Publikowanie intymnych treści, a szczególnie tych o charakterze seksualnym przez osoby niepełnoletnie może mieć bolesne konsekwencje. Przede wszystkim dla nich samych. Jak wiadomo, internet jest przestrzenią, w której nic nie ginie. Każdą napotkaną w nim treść można zapisać i zarchiwizować. Dlatego żaden nadawca lub nadawczyni intymnych treści, nie może mieć pewności, że nie zostaną one przez odbiorcę zapisane i opublikowane na widok osób trzecich. Tym samym młode osoby mogą być narażone na bardzo bolesne dla nich reakcje, takie jak wyśmianie, szyderstwo, poniżenie lub pogarda.

Zdarza się, że nagie zdjęcia oraz filmy mogą trafić na portale pornograficzne. Strony te są odwiedzane przez liczne grono internautów, a wiele zgormadzonych na nich treści jest tam publikowanych bez zgody i wiedzy występujących na nich osób. 

Dalsze konsekwencje sextingu mogą objawiać się tym, że młodzi ludzie, którzy zostali upokorzeni, mogą zacząć zmagać się ze złą samooceną, z nie akceptacją swojego ciała, ze stanami lękowymi oraz z depresją. Świadomość tego, że ich intymność została naruszona przez niekontrolowaną liczbę osób, może trwale odbić się na ich zdrowiu psychicznym oraz fizycznym.   

Jak zapobiec sextingowi wśród dzieci?

Przede wszystkim rodzice i ich aktywność rodzicielska mogą skutecznie ochronić dzieci przed sextingiem. Mogą oni przestrzegać swoje dzieci przed jego zagrożeniami w trakcie szczerej i partnerskiej rozmowy.

Ważne, aby rodzice uczyli swoje dzieci asertywności, dzięki której będą one gotowe do wycofywania się z sytuacji zagrożenia i do odmawiania.

Relacja między dzieckiem a rodzicem powinna być na tyle szczera, że tematy związane z seksualnością dziecka nie powinny stanowić tabu. Warto wytłumaczyć dziecku, że wysyłanie nagich zdjęć nie jest warunkiem intymnej relacji.

Należy także uświadomić dziecko o tym, jak można zabezpieczyć swoje prywatne treści przed ingerencją w nie innych użytkowników internetu.

Artykuł partnera

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.