Magazyn dla Kobiet

Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn

Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn

Ginekomastia to problem, który dotyczy coraz większej liczby nawet młodych mężczyzn (głównie jest to spowodowane znacznym zwiększeniem masy ciała, ale czasami jest to kwestia genetyczna - chorobowa). Przypadłość tą możecie znaleźć pod nazwami takimi jak: steatomastia, lipomastia, pseudoginekomastia -z łaciny - gynaecomastia - to powiększenie sutka męskiego na skutek rozrostu tkanki - tłuszczowej, gruczołowej bądź włóknistej. Najczęściej przerost jest obustronny, jednak zdarzają się przypadki, że tylko jeden sutek ulega powiększeniu.

Rodzaje ginekomastii

Warto dowiedzieć się jaki rodzaj choroby występuje u Was.

  • ginekomastia młodzieńcza (fizjologiczna), pojawia się oczywiście w okresie dojrzewania i jest spowodowana działaniem hormonów - w ponad połowie przypadków  dorosłym wieku problem zanika samoistnie.
  • w innych przypadkach, jak już wspomnieliśmy ginekomastia głównie spowodowana jest różnego rodzaju nadwagą - tak więc sutek przez przerost tłuszczowy powiększa się.
  • zaobserwowano również, że ginekomastia pojawia się u mężczyzn, którzy zażywają leki nasercowe, na reumatologiczne zapalenie stawów, leki stosowane przy gruźlicy płuc, narkotyki, leki obniżające ciśnienie czy te stosowane przy chorobach wątroby czy nerek a nawet płyny na porost włosów.

Jak leczyć bądź usunąć ten dokuczliwy problem?

Oczywiście na początku należy wykluczyć przyczyny: hormony, choroby ogólnoustrojowe. Trzeba więc zrobić badanie USG, które ma za zadanie określić typ tkanki w okolicy zabrodawkowej.

Jeżeli jest to tkanka tłuszczowa, bądź tłuszczowo-włóknista (ale tylko w niewielkim stopniu), można wykonać liposukcję tej okolicy.

Po zabiegu, który trwa niespełna godzinę zostaną tylko malutkie blizny, które z czasem zanikną.

Jeśli jednak okaże się, że w sutku znajduje się gruczoł, trzeba dokonać nacięcia u dołu sutka (po granicy koloru, tak by blizna po zabiegu była praktycznie niewidoczna). Każdy usunięty gruczoł musi zostać przebadany hispatologicznie.

Zabieg należy wykonać w renomowanej klinice, gdzie przeprowadzą go wyszkoleni specjaliści. Zabiegi tego typu można wykonać w Klinice OT CO w Warszawie.

Istnieje również ginekomastia patologiczna. Spowodowana jest ona chorobami takimi jak: genetyka, dziedziczenie, nadwrażliwość sutka na estrogeny, marskość bądź rak wątroby, guzy i nowotwory nadnercza i jąder, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę by ten udał się choćby do swojego lekarza rodzinnego?

-twarde i bolące piersi,

-zmiana wyglądu sutka,

-wycieki z sutka,

-wyczuwalne guzki bądź nawet pojedynczy guzek,

-zmiana wyglądu a nawet symetrii klatki piersiowej;

Ginekomastia (jak wielu osobom i wydaje) nie jest równoznaczna z tym  że stwierdzi się u pacjenta raka piersi - ale niestety jest to możliwe. Trzeba również zaznaczyć, że wielu mężczyzn którzy już zachorują na raka piersi umierają - dlaczego? - bo za późno zostali zdiagnozowani, bo twierdzą, że rak piersi nie dotyczy ich płci! Panowie, badajcie się - im szybciej wykryjecie chorobę - tym większa szansa na jej pokonanie.

Diagnoza ginekomastii jest bardzo prosta... oparta jest bowiem na wywiadzie i prostym badaniu przez lekarza - oczywiście dla pewności zleca się jeszcze kilka badań - hormonalnych a nawet zaleca się udać się na mammografię.

Artykuł sponsorowany

O serwisie

Magazyn dla Pań! Tutaj dowiesz się o wszystkich kobiecych sekretach, o tym jak myśli kobieta, czego potrzebuje oraz co sprawia, że lubi być niezależna. W artykułach także o tym gdzie warto wybrać się na zabiegi kosmetyczne oraz jakich specjalistów szukać. Dodatkowo znajdziecie tutaj masę informacji o nowościach na rynku, kosmetykach, nowo powstałych salonach i artystach.